„Připravit – pozor – start!“ Výstřel ze startovací pistole dal do pohybu několik desítek cyklistů na startu závodu před městským úřadem v Hrušovanech nad Jevišovkou. Na trasu hlavního závodu vyrazil pestrobarevný peloton, ve kterém byli jak odhodlaní amatéři, tak trénovanější cyklisté. Měli před sebou třicet a kdo chtěl i šedesát kilometrů.

„Jsem tady podruhé. Letos je fajn, že neprší, jen je poměrně silný vítr,“ svěřila se Alena Balcarová z CKK Kučera Znojmo. Na trati závodu jel každý podle svých sil a schopností. Od špice pelotonu se brzy utrhli favorizovaní Zdeněk Mlynář a Petr Herman z klubu Max Kursor. Oba také zvládli šedesát kilometrů v silném větru ve skvělém čase 1:31:13. Nejlepší ze znojemských cyklistů, Martin Chalupa, měl na vítěze ztrátu sedmnáct minut. Ale o časy v Hrušovanech nešlo. Cyklisté se sem přijeli hlavně vzájemně pozdravit a trochu se rozhýbat. „Jeli jsme se jen tak projet a bereme to opravdu jako otevření sezony,“ řekl Michal Balcar z CKK Kučera Znojmo. Postesknul si, že na dobře připravené trati poněkud vázlo značení.

Spokojený byl jiný ze závodníků. „Jsem tady poprvé, počasí vyšlo. Trať byla rychlá, ne příliš náročná. Třicet kilometrů jsem zvládl asi za hodinu, ale jel jsem spíš pro radost než na čas,“ uvedl po dojezdu do cíle Mojmír Březík ze Znojma.

Trasa závodu vedla z Hrušovan nad Jevišovkou okolo Hrabětic a Hevlína, nejzajímavější část se jela blízko státní hranice s Rakouskem. A právě rakouské fanoušky nebylo na trase u Hevlína možné přeslechnout. „Hop, hop, tritter bist,“ křičí jižní soused na poměrně urostlého cyklistu, který jede poněkud rozvážně.

Na nejjižnějším cípu trasy, jen několik desítek metrů od hranice, čekají u mostu přes náhon dva fanoušci.

„Závod jsem jel předloni, od dětství jezdím na kole, tak jsem to tady chtěl zkusit. Tenkrát byla pěkná zima, bláto a foukal vítr. Letos jsme se proto přišel jen podívat,“ uvedl Jan Freiwald ze Šanova. Svoji duši sportovce potvrdil, když půjčil přední kolo ze svého bicyklu jednomu ze závodníků, který k mostu přijel s defektem. „V cíli ti ho vrátím,“ volal za Freiwaldem šťastný závodník, který by jinak musel dojet půl trasy s defektem.

Do cíle nakonec přijelo šestasedmdesát cyklistů, tři závod nedokončili. I když někteří byli špinaví na bocích po lehčích pádech, nikdo se nezranil. Cyklistická sezona 2008 byla zahájena.