„Podnikám v oblasti zahradnictví od roku 2005. Zahradnictví přede mnou vedl můj dědeček. Když mi bylo kolem deseti dvanácti let, tak mne práce v zahradnictví chytila. Krátce po absolvování vysoké školy, hned po státnicích, jsem začala podnikat v oboru. Snažím se jako tradiční poctivá česká firma pěstovat a prodávat výhradně vlastní sortiment. Dovoz neprodávám,“ říká Kateřina Brabencová.

Prodejnu má přímo na vlastní zahradě u Znojma. „Aktuálně u nás zájemci najdou od námi vypěstovaných primulek, sedmikrásek přes sadbu zeleniny, klasické letničky, široký sortiment bylinek až po dušičkovou vazbu. Nabízíme také například zakládání a údržbu trávníků,“ informuje Brabencová.

Ve svém zahradnictví kromě ní pracuje jeden zaměstnanec. „Zaměstnávám jednoho člověka, ostatní práce řeším sezonními brigádníky,“ přibližuje žena.

Mezi zajímavé rostliny, které lze v zahradnictví koupit, patří například bylina stevie. „Je to přírodní sladidlo dobré například pro diabetiky. Listy se buď usuší nebo se čerstvé zalijí a po vylouhování se uvolní sladká látka, kterou lze dávat do čajů nebo jako roztok přidávat do nápojů,“ popisuje zahradnice.

Zeleninu pěstuje také, ale zatím spíš okrajově. „Přesto se snažím našim zákazníkům nabídnout rajčata a další zeleninu, ale zaměřeni jsme především na květiny,“ říká Brabencová.

V nabídce zahradnictví U Mikešů jsou i okrasné dřeviny. „Nyní začneme prodávat ovocné stromky, primulky, sedmikrásky, aby měli lidé před Velikonoci pěkné jaro. Později, koncem dubna, přijde na řadu prodej muškátů a dalších balkonových květin. Děláme také okrasné dřeviny. Ať už klasické řízkované jehličiny nebo lepší roubovance. Máme také listnaté neopadavé keře, neživé ploty a další okrasný sortiment,“ vypočítává mladá zahradnice.

Z konkurence v podobě nedalekého velkého řetězce si hlavu nedělá. „Občas si u nás nějací prudiči, kterým vše přijde extrémně drahé, zanadávají, pak zajdou do řetězce a nakonec se mnohdy vrátí. Samozřejmě, že nemohu velkému obchodu konkurovat třeba v ceně primulek za patnáct korun, ale to mne nezlikviduje,“ usmívá se Brabencová.

Ani mezi ostatními drobnými pěstiteli a prodejci v zahradnictví není podle profesionálky žádná zvláštní řevnivost. „Lidí, kteří jezdí do Znojma na trh, je víc. Ale jsme spíše v přátelském vztahu, než abychom na sebe syčeli. My zahradníci jsme takoví blázni, kteří tuhle práci děláme s radostí a z lásky k rostlinám. Moje práce je i mé hobby, až mi občas přítel trochu spílá,“ svěřuje se Brabencová.

Farmářské trhy, které před časem poprvé nabídlo Znojmo, zahradnice vítá. „Bylo to bezvadné. Kdyby se tento způsob prodeje ujal, moc bych to uvítala. Reakce lidí v centru Znojma byly pozitivní. Mohli si zde koupit dobré, čerstvé a kvalitní české produkty,“ hodnotí zahradnice.

O ročním obratu nechce hovořit. „Rozhodně je to na slušné uživení,“ tvrdí Brabencová.

Do budoucna by chtěla především vylepšit prodejnu. „Chci si vše udělat podle svých představ. Postupně také samozřejmě rozšiřujeme náš sortiment,“ nastiňuje.

Její nejoblíbenější strom je cedr. „Ale úchylná jsme na svůj ibišek, který jsem dostala od známého. Je to druh kvetoucího bahenního ibišku. Na ten jsem opravdu hrdá,“ říká Brabencová.

Zahrádkáři si do zahradnictví U Mikešů mohou zajít denně od osmi do pěti odpoledne a v sobotu od devíti do dvanácti hodin.