Kvůli nařízení úředníků bojuje teď klub s úbytkem členů, rekreační a sportovní vyžití, které na oblíbené nádrži léta prosperovalo, skomírá. „Situace je katastrofální, všichni se bojí s plachtami vyjet. Loni jsme měli naplánovaných šest závodů, všichni se báli zúčastnit. Ještě do předloňska jsme jezdili, teď můžeme akorát sekat trávu,“ poukázal Kulíšek.

Reagoval tak na takzvané opatření obecné povahy, kterým bylo krajskými úředníky na Vranovské přehradě vyhlášeno ochranné pásmo vodního zdroje druhého stupně na celé ploše. Navzdory tomu, že už před šesti lety spalovací motory na vranovské nádrži povolilo Ministerstvo dopravy. Proto se yachtaři obrátili na soud. „Opatření obecné povahy, vydané Krajským úřadem Jihomoravského kraje, bylo soudně napadeno pro rozpor s vyhláškou Ministerstva dopravy, která plavbu v omezeném režimu umožnila. Podle informací je v současné době věc předmětem rozhodování Nejvyššího správního soudu,“ potvrdila ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

V blízkosti proslulé rekreační oblasti Vranovská pláž v Štítarech na Znojemsku má vyrůst velkokapacitní chov pro deset tisíc prasat. Obyvatelé i provozovatelé turistických služeb se bouří.
Vepřín blízko Vranovské pláže: Zlý sen. Bojíme se zápachu, bouří se ve Štítarech

Situace na Vranově je podle ní raritou a nepříjemně dopadá na provozovatele malých lodí. „Jeden právní předpis plavbu plavidel se spalovacím motorem povolil a opatření obecné povahy vydané územně samosprávným celkem, na základě jiných právních předpisů, jejich užívání zase zakázal. To je samozřejmě stav vyvolávající právní nejistotu,“ shrnula Němcová.

Podle krajského úřadu je ale postup úředníků správný. „Obecný právní předpis nedokáže posoudit, zhodnotit a především neodůvodňuje vazby na vodní zdroj Vranov. Naproti tomu opatření obecné povahy je vydáno na podkladě vodního zákona, přesně definuje činnosti, pro které konkrétní potřeby ochrany vodního zdroje platí omezení či přímo zákazy. Na rozdíl od vyhlášky je řádně odůvodněno,“ uvedl mluvčí kraje Petr Holeček.

Spor o používání motorů:
2015 – Vyhláška Ministerstva dopravy umožnila na Vranovské přehradě motory na malých lodích používat s omezením na 10 kW
2018 - Krajský úřad Jihomoravského kraje vydal opatření obecné povahy, kterým úplně zakázal plavbu malých a rekreačních plavidel se spalovacími motory na Vranovské přehradě.
Nadále pluje po přehradě asi 5 velkých výletních lodí s naftovým motorem.
Yachtaři se odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu, na rozhodnutí čekají více než rok.

Yachtařům se také nelíbí, že na rozdíl od nich mohou vranovskou vodní hladinu brázdit velké výletní lodě s naftovými pohony. „Veřejná vodní doprava byla připuštěna s přísnými podmínkami a režimem plavby, které musí být respektovány a jejich překračování bude přísně vymáháno. Omezený počet lodí přepraví velký počet pasažérů v daném prostoru,“ reagoval Holeček.

K rybníku po frekventované silnici se vydala labutí rodinka u Moravského Krumlova. Řidiči zareagovali obdivuhodně.
Svět je náš! Řekla si labutí rodinka a zastavila dopravu u Moravského Krumlova

Vítr v plachtách si na Vranově léta užíval i Ivan Jirout. Kvůli zákazu, ale už tamní klub opustil. „V momentě, kdy se nedá plout daleko a nemohou se konat ani závody, nemá pro mě význam dojíždět na Vranov až z Pardubic. Pro místní, kteří v klubu setrvávají nastává další sezóna v pekle. Boj trvá, úředník vítězí,“ krčil rameny.