Předsednictvu Vodovodů a kanalizací Znojemska (VAK), které je zadavatelem soutěže, se nepodařilo zvrátit podmínky zadání výběrového řízení. O předvýběru účastníků soutěže tak rozhodne los.

Ten zúží počet dvaadvaceti přihlášených uchazečů na deset a jen ti pak budou moci podat cenovou nabídku. U nich bude rozhodovat především nabízená cena.

Po výměně znojemského starosty se sice předsednictvo svazku na konci září usneslo, že cenovou nabídku budou moci podat všichni přihlášení zájemci, nakonec je ale vše jinak. Změnu podmínek během konání soutěže nedoporučili ministerští úředníci.

„Losování se neuskuteční pomocí počítače, bude se losovat mechanicky. Výběr deseti soutěžících se bude konat za účasti našeho předsednictva, Stavební poradny a všech uchazečů, a to příští týden ve středu o půl jedenácté dopoledne v sále na náměstí Armády,“ sdělil tajemník svazku VAK Znojemsko Luděk Müller.

Podle předsedy předsednictva a nového znojemského starosty Vlastimila Gabrhela připravuje ještě nyní právník konkrétní podklady, kdo může být v místnosti při samotném losování. „Zákon totiž přesně stanovuje okruh osob, které při losování mohou být. Nechceme z toho dělat žádné divadlo, takže veřejnost mít do sálu přístup zřejmě nebude. Na druhou stranu chceme, aby tam měli přístup alespoň novináři jako zástupci veřejnosti,“ řekl Gabrhel.

Bez počítače

Firma při losování ve Znojmě nevyužije počítačový program. To je mimo jiné důsledek vyšetřování čtyřiceti veřejných zakázek za dvě miliardy korun financovaných Evropskou unií, které právě kvůli „cinknutému“ losovacímu programu prošetřuje policie. Podle vyšetřovatelů ovlivňoval veřejné zakázky počítač Inženýrských služeb Hradec Králové, který umožňoval vylosovat předem určené firmy. Data o průběhu losu se pak v počítači automaticky smazala.

Problém se týká třeba Českého Meziříčí, kde plánovali vystavět čističku a kanalizaci za sto osm milionů korun a část nákladů měla hradit právě EU. Z osmnácti uchazečů vylosoval upravený počítač deset finalistů, soutěž nakonec vyhrála firma VCES. Soutěž teď ale prošetřuje policie a obec bude zřejmě muset vypsat nový tendr.

Ve Znojmě se teď budou patrně tahat lístky se jmény. „Mělo by se to tahat z tmavé dózy. Ve smlouvě máme, že to budou losovat lidé z firmy, která pro nás výběrové řízení organizuje. To je Stavební poradna České Budějovice. Na celý průběh dohlédne nezávislý notář z Třebíče,“ doplnil Müller.

Mikromagnety

I takové losování se ale dá podle odborníků ovlivnit. Ukázala to i nechvalně proslulá losovačka v Karlových Varech, kde organizátor šátral rukou v klobouku déle než dvě minuty, než vytáhl tu „správnou“ firmu. „U takto manipulovaných losování se používají například mikromagnety. Bohužel rovněž softwarové řešení pro losování není plně zárukou transparentnosti,“ uvedl projektový manažer z Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.

„Přihlášení se do užšího výběrového řízení je mnohem jednodušší, jelikož se týká nejčastěji pouze výpisu z obchodního rejstříku, případně notářské kopie certifikací nebo čestných prohlášení. Tedy jen několika málo jednoduchých standardizovaných formulářů. Podání samotné nabídky pak už ale zahrnuje vypracování obsáhlé složité dokumentace, složení často nemalé finanční jistiny, úhrady pojistky a tak dále. Otázkou tedy zůstává, kolik firem by se do půlmiliardového tendru na rekonstrukci úpravny vody přihlásilo, pokud by neprobíhalo užší řízení,“ dodal odborník.

ROMANA HOLIŠOVÁ
DANIEL SMOLA