Jedním z nejstarších členů fotbalového klubu je i pětatasedmdesátiletý Jan Feher. Když dorazil na hřiště a uviděl krásně zelenou trávu, rozplakal se. „Miluji fotbal od malička a do Miroslavi jsem přišel, když mi bylo čtyřiadvacet let. Začínal jsem tu hrát na štěrku, na kameních, všude byl písek. S klukama jsme trénovali na starém cvičáku v gumácích. Teď když vidím, jaké tu mají hoši zázemí, je mi do pláče, kolik práce se tu udělalo. Mám z toho obrovskou radost,“ vypráví bývalý levý obránce.

„Nebyla tu žádná budova, žádná tribuna, prostě nic. Na fotbal chodilo jen pár fanoušků, kteří stáli kolem hřiště. Když to tu teď vidím, já bych si tak zahrál,“ dodává s úsměvem.

K osmdesátému výročí chtěli dát členové miroslavského klubu lidem i nějaké dárky. Nechali proto vyrobit tři nové suvenýry. „Máme zbrusu nové odznaky, které jsou sběratelsky hodně vzácné. Jsou zhotovené v pěti barvách. Klub má i připínací placky, na kterých je zdůrazněna doba existence klubu, tedy roky 1929 až 2009. Máme také šály pro fanoušky, které jsou v barvách klubu,“ prozrazuje předseda Josef Chlad.

Fotbalisté Miroslavi hrají nepřetržitě od roku 1976 v krajských soutěžích a to považují místní funkcionáři i lidé za největší úspěch. „Přes třicet let se pohybujeme mezi první třídou a krajským přeborem a málokteré mužstvo na Znojemsku se tímto může pochlubit,“ vysvětluje Chlad.
V současné době je také hrdý na nejmladší hráče. „Poslední dobou jsou největší úspěchy u přípravky. Jsou to děti, které teprve s fotbalem začínají. Na kontě už ale mají čtyřikrát titul Mistři znojemského okresu,“ dodává.

V areálu fotbalového stadionu v Miroslavi mohli návštěvníci sobotních oslav shlédnout i výstavu fotografií z počátku miroslavského fotbalu. Fanoušci i návštěvníci mohli posoudit, kolik věcí se za osmdesát let změnilo.

„Moji předchůdci udělali opravdu hodně práce. Od roku 1994 máme zatravněné hřiště, novou klubovou budovu, nová je fasáda, závlahy pod hřištěm, dětské hřiště, zastřešili terasu, je tu sauna, fitness, solárium a teď bychom chtěli modernizovat i sedačky na tribuně,“ prozrazuje nejnovější přání Chlad.
„Kvůli hospodářské krizi musíme od plánů zatím upustit. Máme vysoké náklady na energii, na dopravu. Zkoušíme různé dotace z evropských i krajských fondů. Teď žádný příspěvek bohužel nemáme,“ vysvětluje.

Netradičně v sobotu zahájili miroslavští fotbalisté nový ročník fotbalových soutěží. A úspěšně. Na domácím hřišti porazili mužstvo RAFK RAJHRAD 3:0 po poločase 0:0.

„Našim cílem do nové sezony je vytvořit A mužstvo, ze kterého nám odešlo několik hráčů. Chceme do něj zařadit několik našich odchovanců a hrát pro naše fanoušky líbivý fotbal,“ popisuje Chlad.