Jen osobní jednání nového krajského ředitele správy silnic s vlastníky pozemků bez konkrétních závěrů. Takový je vývoj stavby obchvatu Znojma. Další pokračování je v nedohlednu.

„Jednali jsme s vlastníky pozemků a chtěli jsme znát jejich postoje. Dohodli jsme se, že v jednání budeme pokračovat,“ uvedl obecně mluvčí Ředitelství správy silnic a dálnic Roman Kluzák.

Velmi suverénně a jasně naopak působí vyjádření mluvčí sdružení Obchvat. „Řediteli Kremitovskému jsme řekli, že nemají šanci vyhrát, protože nás vyvlastnili nezákonně. Navíc nás podpořil i ombudsman,“ informovala Lenka Poláková.

Dodala, že má informace soudu o tom, že veškeré řízení zastavuje, protože v občanském soudnictví neexistuje zákon, který by vyvlastnění řešil. „Můžeme čekat klidně až deset let. Soud se totiž obrátil na Nejvyšší soud a poslaneckou sněmovnu, aby s tím něco dělali,“ doplnila Poláková.

Vedení správy silnic stále eviduje čtyři nedořešené případy vlastnictví. „V jednom z nich stále probíhá vyvlastňovací řízení u městského úřadu Znojmo. V ostatních třech bylo pravomocně ukončeno rozhodnutím, ale všichni vyvlastnění podali v zákonné lhůtě žaloby na zrušení těchto rozhodnutí ke krajskému soudu,“ sdělil mluvčí Kluzák. Stavitel nyní musí čekat na rozhodnutí soudu.

Lidé, kteří se stavbě postavili, dali řediteli konkrétní návrhy. „Napsali jsme mu, že buď bude čekat deset let, než se to vyřeší, nebo budou dělat silnici podle územního plánu. Poslední možnost je, že se nebude dělat nic a trasu vyřeší větším kruhovým objezdem,“ vypočítala Poláková. Zároveň potvrdila určitou vstřícnost ze strany nového vedení.

„Nový ředitel je vůbec první, který připustil osobní jednání. První popud byl ale na naší straně,“ uvedla Poláková.

Jasný termín, kdy by stavba obchvatu, jehož část nyní připomíná mrtvou ranvej, mohla pokračovat, nikdo neví.

„Po dokončení vyvlastňovacích řízení požádáme o stavební povolení, stavba bude pokračovat po nabytí jeho právní moci. Harmonogram prací předložil dodavatel stavby. Termíny v něm uvedené nemohly být dodrženy a budou upraveny,“ uvedl Kluzák.

Nejasný osud má také plánovaná stavba obchvatu Lechovic, kde trasa naráží na pozemky soukromého majitele. „S panem Kroutilíkem jednáme o jeho pozemcích. Do konce roku bychom měli mít dohodu uzavřenou,“ informoval Kluzák.

„Nechce se mi už vyjadřovat. Pořád se jen mluví a nic se neděje. S ředitelem budu jednat příští týden,“ řekl Jaroslav Kroutilík. Ani on se se správou silnic zatím nedohodl. „Svoje požadavky neměním. Obchvat by měl vést mezi Lechovicemi a obcí Práče. Je to přímka,“ dodal Kroutilík.