Muzeum v bývalé dominikánské tvrzi otevřeli v Tvořihrázi roku 2013. „Lidé nám dále nosili exponáty, takže jsme postupně zpřístupnili další části muzea. Tvrz otevíráme obvykle na vyžádání, například když má někdo narozeniny nebo při srazu rodáků. Průměrně je to tak šestkrát do roka. Nyní zámeček zpřístupníme o Muzejní noci," vysvětlil starosta Tvořihráze Josef Brouček.

Jak doplnil, na své si přijdou zejména rodiny s dětmi. „Hrát bude Lucrezia Borgia a děti se mohou těšit na pohádku v podání Přemyslovců," dodal Brouček.

Znojemská skupina historického šermu, která si říká Přemyslovci, patří k nejstarším šermířským skupinám u nás a jejich kostýmy odpovídají druhé polovině patnáctého století. „Pohádka O zlém pavoukovi a neposlušné princezně je vhodná pro malé děti, které zjistí, že princeznin ochránce bude mít plné ruce práce, aby ji ochránil před zlým pavoukem," slíbili Přemyslovci na svém webu.

Starosta Tvořihráze naznačil, že s muzeem mají další plány. „Hodláme dokončit opravy hospodářských budov, kam umístíme větší exponáty, například zemědělské stroje," upřesnil starosta.

Prostory zámečku přibližují dobovými předměty každodenní život na vsi. Unikátem jsou panely, které popisují historii obce, přírodu nebo lidové obyčeje.

Myšlenka na založení muzea vznikla zhruba před osmi lety. „Už od počátku svého starostování jsem se snažil, aby střed vesnice nehyzdila zchátralá budova, kterou nikdo více než padesát let neudržoval. Velkostatek nebo také zámeček, jak budově říkáme, využívali v minulosti dominikáni jako své letní sídlo. Ve druhé polovině dvacátého století zde byly kanceláře družstva," přiblížil starosta Brouček.

Otlučená a nevzhledná fasáda se tak před dvěma lety zaskvěla v novém kabátě.

Loni se Tvořihráz poprvé připojila k akci nazvané Muzejní noc. Správci a provozovatelé muzeí se snaží přiblížit své objekty populární formou a doufají, že k nim návštěvníci opět najdou cestu.

Festival muzejních nocí je celorepublikovou akcí, do které se jednotlivá muzea zapojují od poloviny května do poloviny června.

Všechny budovy Jihomoravského muzea ve Znojmě ožily hlasy několika tisíců návštěvníků již v pátek, moravskokrumlovské muzeum chystá akci s názvem Fondy muzea se otevírají, a to na pátek dvanáctého června. Festival je pod patronací Asociace muzeí a galerií. „Kromě běžných prohlídek se lidé mohou těšit na řadu doprovodných programů," sdělila výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková.

Na letošním jedenáctém ročníku se podílí 418 institucí ze 161 měst. Muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale také města, knihovny, památkové objekty či divadla. „Festival spojil původně samostatné akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje stále více měst a institucí. Festival se tak stal významným kulturním a společenským fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby," zakončila Anna Komárková.