Zakladatelům sociálního podniku se plán v hlavách rodil poměrně dlouho. „Podobný podnik v Krumlově a okolí chyběl. Chtěli jsme, aby absolventi speciálních nebo podobných typů škol našli uplatnění, stejně jako lidé, kteří mají nějaký stupeň invalidity,“ sdělila za Kolpingovu rodinu Marie Blahetková.

Připomněla, že i sociální podnik by měl dávat ekonomický smysl, být trvale udržitelný a rozvíjet se. Lidé v sociálním podniku budou pracovat na dohodu a zkrácené úvazky, budou začínat na časové dotaci 0,2 úvazku. „Ro-Kytka kromě deseti pracovníků s handicapem zaměstná i další dva lidi bez zdravotního omezení," upřesnila za organizaci Drahomíra Nečasová.

Pracovníci z Ro-Kytky budou úklidové nebo zahradnické služby.

close Zámecké zahradnictví v Moravském Krumlově obhospodařuje nově sociální podnik Ro-Kytka. info Zdroj: Eva Fruhwirtová zoom_in Zámecké zahradnictví v Moravském Krumlově obhospodařuje nově sociální podnik Ro-Kytka.

ODKAZ NA SBÍRKU ZDE.

Lidé mohou podniku pomoci prostřednictvím portálu Donio, kde organizátoři žádají o adopci záhonů. Shromážděné peníze jim usnadní start.

„Vaše finanční příspěvky budou použity na nákup potřebného materiálu a vybavení. Každá koruna přispěje k vytvoření prostředí, které podporuje spolupráci, porozumění a respekt mezi všemi členy naší komunity,“ vzkázali zakladatelé sbírky z Kolpingovy rodiny.

Do začátku přivítají lidé z Ro-Kytky osmdesát tisíc korun, v pátek 31. května bylo vybráno osm tisíc. Sbírka trvá ještě přes měsíc a půl.

Slavnostní otevření

  • V neděli 9. června se mohou všichni zájemci účastnit slavnostního otevření. Začne v jedenáct hodin dopoledne mší svatou. Bude ji celebrovat kardinál Dominik Duka. Mše se uskuteční v Kostele Všech svatých v Moravském Krumlově.
  • Následuje zahájení ve dvě hodiny na zámeckém nádvoří. Program pokračuje vystoupením písničkáře Pavla Helana ve tři hodiny. Naplánované jsou prohlídky zámeckého zahradnictví i aktivity pro děti.
  • Otevírání Ro-Kytky je součástí celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad.

Dotace na mzdy

Sociální podnik Ro-Kytka využívá záhony zámeckého zahradnictví, které dobrovolnicky obdělává. „Podařilo se nám získat dotaci na první dva roky provozu, z těchto peněz zaplatíme mzdy. Od 1. července musíme zaměstnat první lidi, už jsme jednali s dvanácti uchazeči a přijmeme všechny,“ prozradila Blahetková.

Zázemí zatím Ro-Kytka našla v prostorách Jednoty. Lidé, kteří za sociálním podnikem stojí, ale věří, že se v budoucnu přesunou do budov blíže k zámku. Mají dokonce zpracovaný architektonický projekt, jak by místo mohlo v budoucnu vypadat.

Radnice je oživení zámeckého zahradnictví podle svých slov nakloněná. „Jsem za to rád. Pokud jejich záměr uspěl s žádostí o dotace a má hlavu a patu, jen podobné snahy vítám,“ podotkl starosta města Tomáš Třetina.

Záměr okomentoval ve videu, které shrnuje novinky posledních týdnů, také místostarosta města Jan Košíček. „Dámy mají za sebou obdivuhodný kus práce. Tento kout Moravského Krumlova byl dlouhou dobu opomíjený, přitom je to jedno z nekrásnějších míst s výhledem na zámeckou věž,“ poukázal Košíček.

Co se povedlo

Ro-Kytka má už v těchto dnech první zakázky, čerstvě květiny ze zámeckého zahradnictví dodává do krumlovské Kavárny na Zámecké  a stará se také o údržbu veřejné zeleně ve Vedrovicích.

Kromě plánů na využití prostor se v hlavách zástupců Ro-Kytky rodí i nápady, jaké další služby lidem v regionu nabídnout. „Do deseti let chceme zřídit další služby, třeba denní stacionář a odlehčovací službu pro ty, co pečují o své blízké celodenně. Podobné možnosti jsou jen ve Znojmě, Brně nebo Třebíči. Moravskému Krumlovu chybí,“ upozornila Blahetková.

Zřizovatelem Ro-Kytky je Kolpingova rodina Moravský Krumlov. Je to organizace zaměřená na sociální a komunitní práci. Jejím cílem je podporovat sociální podnikání, poskytovat vzdělávací a kulturní programy a aktivně se podílet na rozvoji místní komunity.

close Zámecké zahradnictví v Moravském Krumlově obhospodařuje nově sociální podnik Ro-Kytka. info Zdroj: Eva Fruhwirtová zoom_in Zámecké zahradnictví v Moravském Krumlově obhospodařuje nově sociální podnik Ro-Kytka.

V místě tato pobočka křesťanské organizace provozuje programy pro rodiny s dětmi, pořádá přednášky, tábory, setkání se seniory a rukodělné aktivity.

Zkušenosti jinde

Inspiraci našli zakladatelé mimo jiné v Týně nad Vltavou a v dalších sociálních podnicích, například na Vysočině. V Třebíči funguje od roku 2008 sociální firma Vrátka. Zaměstnává lidi v kavárně, trafice, ale i na dalších místech. „Jako neslyšící jsem měla problém sehnat práci. Proto jsem založila firmu, která se specializuje na zaměstnávání handicapovaných všeho druhu," sdělila před deseti lety Zdena Palátová, předsedkyně sdružení Vrátka v Třebíči.

A proč Vrátka? „Otevřená vrátka symbolizují naše snažení," vysvětlila název třebíčské kavárny Vrátka Palátová a doplnila: „Chceme totiž postiženým lidem otevřít cestu zpět do života, ve kterém by si nepřipadali zbyteční." Vrátka se od začátku snažila pomáhat všem lidem, kteří jsou z nejrůznějších důvodů znevýhodnění na trhu práce. „Často je to tak, že nehledáme člověka pro určitou práci, ale vytváříme pracovní pozice podle toho, v čem je kdo dobrý," doplňuje Zdeňka Palátová.

Vrátka mají velké množství rozmanitých provozoven a lidé, kteří za projektem stojí, přemýšlejí, kde všude by mohli jejich potenciální zaměstnanci najít uplatnění.