Pracovníci kulturního střediska využili ke stěhování lednové dny, kdy byl zámek pro návštěvníky otevřený pouze omezeně po dva víkendy v měsíci.
Zájemci, kteří si chtějí z Krumlova odvést drobnou věc na památku nebo obdarovat své blízké, najdou v obchodě nejrůznější předměty, které souvisí se Slovanskou epopejí a Alfonsem Muchou. „Ke koupi jsou i regionální produkty, jako je například víno nebo med,“ poukázal šéf krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.
Jak připomněl, od začátku února je zámek otevřený kromě víkendů také každý pátek.
Slavnou Slovanskou epopej vidělo loni přes čtyřicet tisíc lidí. Dalších dvanáct tisíc návštěvníků si prošlo zámecké komnaty, věž nebo navštívilo výstavu. Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo přesahující třiapadesát tisíc lidí. Deník o tom informoval ZDE.
Slovanská epopej a setrvání v Krumlově
Podle původní dohody měly být obrazy vystavené na krumlovském zámku do roku 2026. Dohodli se na tom potomci slavného malíře s představiteli hlavního města. Právě Praze totiž Mucha slavné dílo daroval. Podmínkou bylo zajištění trvalého a důstojného sídla.
O prodloužení doby, kdy budou plátna v Krumlově, informoval loni v létě vnuk malíře John Mucha. „Epopej bude vystavena v Moravském Krumlově až do doby než bude vystavěn pražský Palác Savarin u Václavského náměstí. Skvělá zpráva pro Krumlov, skvělá zpráva pro Moravu," komentoval tehdy zprávu starosta Krumlova a senátor Tomáš Třetina.
Právě zajištění důstojného a trvalého sídla bylo Muchovou podmínkou pro darování dvacítky pláten Praze.
Praha nyní uzavře dohodu o ukončení soudního sporu o vlastnictví cyklu Slovanská epopej. S hlavním městem se o dílo pře malířův dědic John Mucha. Dohodu, na které se už dříve shodly obě strany, schválili nedávno městští radní. Informovala o tom ČTK.
VIDĚLI JSTE? Vítěz StarDance na plese v Moravském Krumlově. S Vodičkou tančil celý sál