Na mimořádné letní prohlídky běžně nepřístupných prostor láká zámek ve Vranově nad Dyjí. Každého návštěvníka podle organizátorů nemusí totiž zajímat jen reprezentační prostory.

Komnaty někteří lidé vymění klidně za sklepení. „Pro mnohé je lákadlo technické zázemí, tajemné sklepy, bývalá černá kuchyně nebo služební schodiště. Tato místa se mohou zdát nezajímavá, ale často odhalují tajemná zákoutí celého zámku. Mezi netradiční prohlídky zařazujeme také návštěvu běžně nepřístupných prostor zámku,“ sdělila kastelánka Státního zámku Vranov nad Dyjí Kateřina Doležalová.

Velikonoční prohlídky na vranovském zámku lákaly na svátečně vyzdobené interiéry.
Začátek sezony na zámku. Do Vranova nad Dyjí lákaly velikonoční prohlídky

Vranovský zámek je v dubnu otevřený o víkendech, od května do konce září denně. V pondělí je vždy zavřeno. Více informací ZDE.

Jedná se o speciální technické prohlídky. „Zájemci budou mít možnost vydat se do nejhlubších středověkých sklepů pod čestným dvorem až k nedávno obnoveným krovům nad Sálem předků. Podívají se i do podsálí s vodárenskými nádržemi,“ pozval David Kvapil, který má na zámku na starosti propagaci. Jak doplnil, o prohlídky tohoto typu měli zájem sami návštěvníci, vyhověli tedy poptávce.

Podobnou příležitost jen vítá například Jaroslav Musil. „Na Vranov se těšíme s rodinou, jezdíme tam často a rádi. Novinku rádi vyzkoušíme,“ prozradil.

Malebný zámek ve Vranově nad Dyjí v létě návštěvníkům nabídl i neobvyklou atmosféru noční prohlídky.Zámek ve Vranově nad Dyjí v létě návštěvníkům nabídne i noční prohlídky.Zdroj: Aneta Dlouhá

Zámek od sklepa po půdu si zvídavé povahy projdou od 4. července do poloviny srpna a počet míst je omezený. Žádoucí je proto rezervace předem na e-mailu kvapil.david@npu.cz.

Litry vína a oslava krále Jana Lucemburského. Takové bylo vinobraní
Vinobraní ve Znojmě a lístky v předprodeji. Výhodně je lidé koupí do konce dubna

Po stopách šlechtických rodů se návštěvníci vydají od 10. do 31. července. Jde o prohlídky s kastelánkou na téma Althanové ve službách Habsburků. „Představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v osmnáctém až dvacátém století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám,“ pozvali správci zámku.

Jen ve dvou termínech, a to 18. července a 8. srpna si lidé vranovský zámek užijí po setmění. „Zámecké interiéry zahalené tmou osvětlí svíce i malé svíčky. O zámecké noci si lidé s průvodcem mohou projít reprezentační interiéry hraběcí rodiny Althannů. K nahlédnutí bude i zámecká kaple nebo Sál předků, kde zahraje živá hudba,“ prozradil Kvapil.

Festival vín VOC Znojmo přilákal roku 2022 přes čtrnáct tisíc lidí z celé republiky. Snímky z minulých ročníků.
Festival vína VOC Znojmo zaplní Horní náměstí. Akce startuje 4. května

U nočních prohlídek správci zámku lehce pozmění koncept. „Zvykem bylo chodit trasou bez průvodce. Nyní si návštěvníci užijí noční prohlídky komentované. Reagujeme tím na jejich časté dotazy a přání," poukázala Doležalová.

Sál předků

A kdo bude mít chuť obdivovat jen Sál předků, může zavítat na speciální prohlídky zaměřené na freskovou výzdobu. Konají se 24. července a 14. srpna. „Návštěvníci si i v letošním roce mohou užít výjimečný zážitek a strávit téměř hodinu v Sále předků. Zájem o tyto prohlídky jsme zaznamenali především v letních měsících, kdy se v okolí Vranova pohybuje řada lidí, kteří má zájem o hlubší význam a výklad v tomto prostoru,“ nechala se slyšet kastelánka.

Kastelánské prohlídky jsou jednou z novinek na zámku ve Vranově nad Dyjí pro letošní sezonu. Lidé je mohou navštívit 18. a 23. června.Kastelánské prohlídky Sálu předku.Zdroj: Zámek Vranov nad Dyjí

Jak doplnila, při běžných prohlídkách není možnost se věnovat freskové výmalbě více. „Speciální kastelánské prohlídky Sálu předků budeme oproti loňsku opakovat pouze dvakrát, a to s lehce pozměněnou trasou. Musíme totiž zohlednit opravy na severní terase. Alternativou bude, že nestrávíme čas pouze v Sálu předků, ale zamíříme také do vedlejšího předsálí,“ prozradila Doležalová.

Také na tyto prohlídky je doporučená rezervace, a to na e-mailu dolezalova.katerina@npu.cz.

Růžové slavnosti

Ve druhé polovině léta chystá zámek Růžové slavnosti „Letošní rok poprvé zkoušíme navázat na dávnou tradici Růžových slavností. Musíme se však vrátit do historie, abychom pochopili jejich význam. Byly založeny v polovině devatenáctého století Helenou Mniszkovou, která na svůj svátek 18. srpna nechala vybrat jednadvacet mladých a nadaných dívek z okolních vesnic v panství. Výbor následně vybral tři nejúspěšnější,“ vrátila se do minulosti Doležalová.

Na tuto historickou tradici nepřímo navazuje zámek společně s vranovskými matkami a dětmi. „Budou mít možnost ukázat svou zručnost a talent ve třech disciplínách. Vytvoří květinovou vazbu, upečou dort nebo koláč a připravit domácí limonádu. Akce bude zpestřením nedělního odpoledne, kdy po areálu zámku rozmístíme malá stanoviště, kde se návštěvníkům představí výtvory soutěžících. Lidé pak hlasováním vyberou ten nejlepší,“ naznačila způsob výběru kastelánka.

Po šesti letech práce na zámku ve Vranově nad Dyjí odchází jeho kastelán Radek Ryšavý jinam.Zámek ve Vranově nad Dyjí.Zdroj: se souhlasem Radka Ryšavého a NPÚ

Říjen bude na zámku ve znamení lovecké sezony. Od 26. do 30. říjně budou speciálně vyzdobené interiéry prvního prohlídkového okruhu. Vánoční období na zámku si příchozí užijí od 27. do 31. prosince. Projdou celým prohlídkovým okruhem s průvodcem.

Jasno je i o novince pro rok 2025. „Už nyní mohu prozradit, že pro sezonu 2025 chystáme koncerty nebo divadla pod širým nebem na nádvoří,“ odtajnila Doležalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Saharský prach na Znojemsku. Africké slunce ozářilo Podyjí

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová