Na lepší časy se možná blýská zámku v Hrušovanech nad Jevišovkou. Místní zastupitelé právě v těchto dnech jednají se třemi vážnými zájemci o jeho koupi. O stejnou věc se přitom snaží už pět let.

„V nejbližší době určím termín pro konečné vyjádření zájemců a pro předložení nabídek k projednání zastupitelstvu,“ vysvětlila starostka Hrušovan Alena Loukotová.

Naproti tomu v Miroslavi se už zájemce o koupi místního zámku našel. Po tom, co se památka objevila v pořadu České televize Památky na prodej, miroslavské zastupitele kontaktovalo několik zájemců. Jako nejlepší projekt vybrali nakonec zastupitelé návrh architekta Zdeňka Fránka. „V zámku by mělo vzniknout středoevropské centrum pro setkávání architektů. Do konce května by měl pan Fránek předložit návrh smlouvy k připomínání městu,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Setrvalý stav naopak hlásí z Jaroslavic a Moravského Krumlova. „Jaroslavický zámek bude opět projednávat soud. I když jsme mysleli, že už po posledním rozhodnutí soudu bude konec, vše je vlastně zase na začátku. Jak bude spor pokračovat nedokážu v této chvíli odhadnout,“ řekl starosta Jaroslavic Petr Zálešák.

O jaroslavický zámek vede už několik let spor hraběnka Felicity von Spee a rakouský lékař Sigurd Markus Hochfellner, který chce zámek od obce koupit. Hraběnka se s ním soudí proto, že podle ní chce koupit něco, co bylo zkonfiskováno.

Ani krumlovský zámek se v nejbližší době oprav nedočká. Společnost Incheba, která je vlastníkem zámku, o rekonstrukci v dohledné době neuvažuje. „Nyní řešíme především požárem zničené křídlo veletržního paláce v Praze. To je naše priorita,“ řekl ředitel marketingu a komunikace pražské Incheby Radovan Ježovič.

Na znojemském hradě začaly letos opravy ještě před turistickou sezonou. Město na ně získalo celkem osmnáct milionů korun. Kvůli opravám bude částečně uzavřena prohlídková trasa.

„Pokud to však bude jen trochu možné, tak v hlavní turistické sezoně by prohlídková trasa měla být veřejnosti i nadále přístupná,“ nastínil před časem vedoucí odboru rozvoje města Zdeněk Čižmář.