Kasteláni na Bítově, ve Vranově a Uherčicích mohou dát většinu letošních plánů na opravy zpátky do šuplíku. Na údržbu a opravy totiž Národní památkový ústav pro hrady a zámky na jižní Moravě nedostal téměř žádné peníze. Zdevastovaný zámek v Uherčicích si na konto z ministerského programu připíše dva miliony, památkáři chtěli osm. „Nejspíš budeme muset odložit opravy, které jsme na letošek chystali. Dokončíme jen novou instalaci hradní kuchyně. Ani na ni jsme však peníze nedostali. Nebudeme pokračovat v opravách šesti místností, které jsme chtěli otevřít do dvou let,“ uvedl bítovský kastelán Jan Binder. Náklady na otevření hradní kuchyně chce správa hradu pokrýt z výtěžku vstupného.

Plánovaný termín znovuotevření někdejší části prohlídkové trasy bude muset nejspíš správa hradu prodloužit, protože nedostane tři sta tisíc na plánované položení nových parket a na další práce. O rok déle potrvají také opravy bývalé hradní konírny. „Rekonstrukce trvá už tři roky, letos jsme žádali o půl milionu, nedostaneme asi nic. Další prodleva v konečném důsledku rekonstrukci jen prodraží,“ dodal kastelán. Na vranovském zámku mají připraveno několik plánů, zatím ale neví, na které se jim podaří získat peníze. „Zatím to vypadá pro letošek hodně špatně. Zámek bude samozřejmě stát dál a lidi budou dál chodit.

Zanedbání údržby se ale projeví zvýšenými náklady,“ podotkl kastelán zámku ve Vranově nad Dyjí Karel Janíček. Mezi projekty, které správa zámku zvažuje, jsou opravy vstupní brány nebo terasy pod jižním domkem u brány. „Záleží na tom, zda a jaké získáme dotace,“ podotkl kastelán. Dvoumilionový příspěvek má pro letošek, podobně jako v předchozích letech, slíbený zámek v Uherčicích. „Dokončíme restaurování nástěnných maleb v jídelně, a pokračovat budou práce na oknech a dveřích starého zámku. Několik dalších záměrů musíme opět odložit,“ sdělila kastelánka Eva Štěpánová. Na ministerstvo totiž od památkářů putovala žádost o osm milionů z programu záchrany architektonického dědictví.

„Letošní opravy nám umožní prodloužit pro příští roky prohlídkovou trasu právě o jídelnu nad kaplí. Peníze nebudou bohužel stačit třeba na opravu schodiště z nádvoří do růžové zahrady,“ dodala kastelánka. Podobně na tom letos bude všech dvanáct státních hradů a zámků na jižní Moravě. „Ministerstvo kultury letos Národnímu památkovému ústavu snížilo rozpočet, nejcitelněji právě brněnskému pracovišti. Pokud vím, s navýšením ministerstvo nepočítá,“ konstatoval náměstek brněnského pracoviště památkového ústavu Zdeněk Vácha. Památkáři proto chtějí odeslat dopis na ministerstvo s upozorněním na důsledky krácení výdajů. „Zejména státním hradům a zámkům budou naprosto scházet prostředky na údržbu, od mytí oken po běžné sezonní opravy,“ upozornil Vácha.