Přijet autem na okraj Znojma, zaparkovat zdarma na záchytném parkovišti, udělat pár kroků na autobusovou zastávku a do historického centra nebo třeba na koupaliště v Louce dojet městskou hromadnou dopravou. Taková je představa vedení Znojma při snaze nabídnout nové parkoviště ve městě. Znojmo by mohlo v blízké budoucnosti nabídnout dvě nová parkoviště. „Hledáme takové plochy, kde by lidé, kteří do Znojma přijíždějí nejen za prací, mohli zdarma parkovat. Zároveň by na takováto místa měla navazovat městská hromadná doprava. V současné době například řešíme lokalitu Amerika, tedy mezi Přímětickou a Resslovou ulicí, kde jsou umístěné garáže. Je jich necelá stovka. Aktivně jednáme s jejich majiteli,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois s tím, že další pozemek je v ulici 28. října u nádraží. Ten město koupilo v loňském roce.

Ilustrační foto.
Starostové podpořili nový bazén ve Znojmě

Blízko centra města je několik placených parkovišť. „Tato parkoviště, která provozujeme ve spolupráci se společností FCC, jsou podle našich informací dostačující. Turisté a další hosté města tak nemají až na exponované dny jako třeba o Vinobraní žádný problém zaparkovat,“ naznačil starosta.

Kde by měla být nová parkoviště

Znojmo: u nádraží (město už vykoupilo pozemky) a v lokalitě známé jako Amerika poblíž Přímětické ulice (na místě nyní stojí stovka garáží)

Valtice: dvě lokality, nutný výkup pozemků schválený zastupitelstvem

Lednice: záchytné parkoviště na silnici od Podivína

Podobný problém řeší všechna města na jihu Moravy. Pozemky pro výstavbu parkovišť hledá například vedení Valtic. „Zaparkovat u nás je problém především v době konání kulturních a společenských akcí. Máme tu na zámku Národní centrum divadla a tance s kapacitou osm set až tisíc míst. Bohužel k tomu nevzniklo žádné parkovací místo,“ přiblížil starosta Pavel Trojan.

Město má vytipované dvě lokality pro budoucí parkoviště. „Je otázkou, jak se k tomu postaví zastupitelstvo. Museli bychom totiž kupovat pozemky a poté parkoviště vybudovat,“ doplnil Trojan.

Ještě hůře jsou na tom představitelé Lednice. „Pracujeme na územním plánu a máme představy, kde by záchytná parkoviště mohla být. Vzhledem k návštěvnosti Lednicko-Valtického areálu se otázce parkování musíme věnovat. Bohužel jsem natolik utiskování nejrůznějšími podmínkami státních institucí, že vše je běh na dlouhou trať,“ nastínil první muž Lednice Libor Kabát.

Územní plán Lednice nazývá po zásahu ministerstva kultury torzem. „Nemůžeme u nás pořádně nic budovat a rozvíjet. Ani zabezpečit parkování. Na příjezdu od Podivína je to ideální místo, odkud se dá nastupovat do parku, k Janohradu, můžeme odtud vypravovat turistické vláčky. Nyní bohužel nedokáži odhadnout, jak vzdálená budoucnost to je. Uvítali bychom namísto různých zákazů od státních institucí pomoc,“ dodal Kabát.

Hustopečský kostel.
Lidé namalují, jak může za pár let vypadat. Kostel oslaví čtvrtstoletí soutěží

Zkušenosti s parkováním v turisticky atraktivních lokalitách nejen na jihu Moravy, ale i jinde v Evropě, má řidič Jiří Mňačko. „Zaparkovat především v sezoně je problém snad všude. V místech, kde mám například přátele, se jich předem ptám na možnost ideálního parkování. Jinde prostě jedu až k cíli a snažím se najít nejbližší prostor pro parkování. Ve Vídni pak zásadně auto odstavuji na okraji města a využívám metro. Jsou města v Evropě, kde záchytná parkoviště za dvě Euro nabízejí i následnou možnost za tuto zaplacenou parkovací kartu jet do centra zdarma,“ přiblížil Mňačko.