VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápis ze zastupitelstva? Formou cimrmaneta

Hodonice – „Sešli se po páté, noví a zvolení. Vztahy jsou napjaté, u břicha bolení. Nervy a úzkosti, pohledy ve zlosti, vystouplé zarudlé lícní kosti. Ta volba ztrápená, proč jen se dělá? Všechno tak klapalo, copak se zpackalo? Výsledek volební usnout jim nedá.“

12.5.2011
SDÍLEJ:

CIMRMAN V POLITICE. Sdružení Cimrmanův kšaft tvoří Stanislav Rožnovský (vlevo) a Dalibor Dvořák. Zasedání zastupitelstva komentují formou veršovaných cimrmanet, na kontě ale mají i vytvoření mapy černých skládek v okolí Hodonic – BordelMaps.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Nejen politickou satiru, téměř jako z pera K. H. Borovského, okořeněnou potřebným nadhledem legendární postavy Járy Cimrmana, mají na svědomí členové hodonického sdružení Cimrmanův kšaft. Již asi dva roky jsou jeho duší i srdcem Dalibor Dvořák a Stanislav Rožnovský.

„Chtěli jsme poukázat na nedostatky v našem bezprostředním okolí formou recese a inteligentního humoru. Středem našeho zájmu jsou mezilidské vztahy, ale i politika. Na pomoc jsme si vzali kultovní postavu Járy Cimrmana. Čechy a Moraváky totiž spojuje Cimrmanův humor více, než náboženství,“ vysvětluje důvody vzniku sdružení Dvořák.

Hodoničtí následovníci autorů Smoljaka a Svěráka chtěli ukázat dění v obci formou krátkých literárních útvarů, které nazvali cimrmaneta. „Cimrmaneta měla původně parodovat zasedání obecního zastupitelstva. Není naším cílem nikoho napadat. Píšeme s nadhledem a setkáváme se převážně s pozitivními ohlasy,“ přidává se k Rožnovský.

Sdružení převzalo iniciativu také na poli ekologie. Členové se aktivně účastnili jarního generálního úklidu, který spočíval ve vyčištění koryta a blízkého okolí řeky Dyje od Krhovic a po Dyji u Znojma. „Pomáhali dobrovolníci z řad místních rybářů, mladých hasičů, turistického oddílu Proud a lidé z Tasovic, Hodonic a Krhovic, kterým není jejich okolí lhostejné. Sestavili jsme také mapu černých skládek v okolí naší obce, která je přístupná na našem webu,“ vysvětluje Dvořák.

Kromě ekologie se příznivci Járy Cimrmana plánují realizovat také na kulturním poli. „Budeme muset uspořádat konkurz a najít nějaké herce. Nemůžeme se shodnout na tom, jestli do souboru přibrat ženy, nebo ne,“ usmívá se Rožnovský, který je muzikant a na starosti bude mít i hudební stránku představení.

Ta budou vycházet z klasických her Divadla Járy Cimrmana a členové sdružení je doplní o svoje vlastní úvodníky.
Podobné aktivity vítá i starosta Hodonic. „Cimrmana mám rád a případnou satiru beru tak, jak je myšlena. Tedy s humorem a nadhledem. Cimrmanův kšaft znám a pravidelně navštěvuji jejich webové stránky, vždycky se dobře pobavím. Jejich myšlenku provozovat amatérské divadlo považuji za velmi průkopnickou. V Hodonicích žádný podobný spolek není. Za velmi záslužnou považuji jejich ekologickou činnost. Seznam černých skládek s názvem BordelMaps jsem zveřejnil na oficiálním webu obce. Je důležité, aby lidé znali i tuto stránku vesnice a jejího okolí,“ řekl starosta Hodonic Petr Korger.

Dvořák dojíždí do zaměstnání do Brna. Náročné povolání ve firmě, specializující se na částicovou fyziku, kompenzují cesty autobusem naplněné tvůrčím úsilím. „Snažím se po cestě psát. Je to pro mne úžasné odreagování a jakýsi ventil. Kašpárkův hrobeček vznikl mezi Pohořelicemi a Brnem. Mým prvním čtenářem a kritikem je vždy manželka,“ přibližuje zákulisí své literární tvorby Cimrmanův fanda.

Členové spolku se nechali inspirovat moravským obdobím Járy Cimrmana a jeho putováním v okolí Třešňových polí neboli Kirschfeldu. To je společný název pro Tasovice a Hodonice, používaný za druhé světové války.

Cimrmaneta
Usnesení zastupitelstva
Dne 28. 12. 2010 bylo ve věci rozšíření hodin pro veřejnost na poště v Hodonicích o sobotním provozu jednáno s manažerem České pošty ve Znojmě. Bylo sděleno, že další jednání o této problematice bude vedeno ke konci prvního pololetí roku 2011.
K tomu cimrmaneto:
Poté co starosta přítomné uvítá,
sděluje, že pošta pracovat odmítá.
Pracovat odmítá, dělati robotu
a že as neskousne pracovní sobotu.

Usnesení zastupitelstva
ZO schvaluje finanční příspěvek 5.000,- Kč pozůstalým, kterým zemřela osoba blízká při splnění všech daných podmínek.
ZO schvaluje finanční příspěvek 5.000,- Kč rodičům s trvalým pobytem v obci Hodonice při narození dítěte při splnění podmínek
K tomu cimrmaneto:
Jednou jdem na svět a jednou z něj,
lidem těm obojím teď bude hej.
Rodit se, umírat teď bude legrace,
tuhletu robotu ulehčí dotace.

Usnesení zastupitelstva:
Žadatel při kácení dřevin podá písemnou žádost. Starosta společně s komisí pro životní prostředí připraví podklady pro správní řízení. Dále se účastníci budou řídit zákonem č. 114/1992 Sb.
K tomu cimrmaneto:
Bořivoj Sklenička,
botanik v dědině,
s nezdravou zelení poradí jedině.
Kdo odteď obecní keř
či strom „štípne“,
toho pak paragraf nelibě skřípne.

Místo: salonek KD Hodonice
Čas zahájení: 17:00 hodin
Čas ukončení: 00:30 hodin
K tomu cimrmaneto:
Tu ze dne nového maličký krůček,
na stole oschnutá slanina, bůček.
Do kuropění rada až jednala,
rušit se únavou ni trochu nedala.
Zdroj: www.cimrmanuvksaft.cz

Autor:

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení