Novelu příslušného zákona podle starosty Znojma vláda právě projednává. „V příloze zákona jsou jsou taxativně vyjmenované dopravní stavby, které vláda považuje za prioritní a u kterých tak díky novele zákona bude proces povolování a schvalování staveb rychlejší. Žádám tímto vládu v čele s panem premiérem, aby do přílohy zařadila i silnici číslo I/38,“ uvedl Grois s tím, že by se mohly zkrátit například lhůty pro rozhodování soudů.

„Nechci, aby si naši občané mysleli, že v naší zemi existují občané několika kategorií. Jedni, pro které dokážeme stavby důležité infrastruktury urychlit, a druzí, kteří musí čekat celé roky,“ napsal v dopisu mimo jiné Grois.

Kvůli uzavírce ve Znojmě si nejen kamiony našly novou objízdnou trasu - vede přes Kuchařovice.
Čekání na obchvat. Smog, otřesy i hluk sužují Kuchařovice

Podle opozičního zastupitele Petr Bojanovského (Změna Znojmo) nemá dopis velký význam pro urychlení stavby obchvatu Znojma. „Pan starosta umí dělat gesta a jako takové je to dobré. Ovšem vzhledem k dlouhodobé absenci lobbování znojemských poslanců a senátorů, kteří nejsou schopni za naši oblast příliš bojovat, jsem pesimistou,“ reagoval Bojanovský.

„Na druhou stranu každá cesta k urychlení obchvatu a napojení alespoň k Baumaxu je dobrá,“ reagoval Bojanovský.

Od 1. srpna řidiči kyvadlově využívají nový most na trase budoucího obchvatu Znojma.
Ze Znojma na Prahu? Po nově postaveném mostě. Staví druhý pruh obchvatu

Poslanec David Štolpa (ANO) připomněl, že obchvat Znojma je stále mezi prioritami programového prohlášení vlády. „Přesto bohužel vidím jako málo pravděpodobné, že by vláda nyní stavbu obchvatu do zmiňované novely zákona zařadila. Bývalý ministr dopravy Ťok mi kdysi sdělil, že stát má ještě vyšší priority než Znojmo, na kterých chtějí tuto novelu zákona vyzkoušet, a potom se budou bavit o případném rozšíření zákona o další stavby,“ naznačil Štopla.

Dopravní expert Rostislav Koníček vidí starostův pokus o oslovení vlády jako čistě politické gesto. „Myslet si, že Znojmo dostane přednost před silnicí Mikulov – Brno? To je nesmysl. Toto je dávno stanovené. Na obchvat je potřebných více než miliarda korun. To přece nikdo na malé město uprostřed Evropy nedá. Je to jen gesto. Když se člověk podívá, co a kde stát všechno potřebuje, kam asi zařadí obchvat Znojma,“ konstatoval Koníček.

Tragická srážka dvou nákladních aut uzavřela nedávno dokončený obchvat Lechovic na silnici I/53.
Po tragické nehodě omezili rychlost na obchvatu Lechovic

Skeptický je i k případnému zpoplatnění silnice číslo I/38 z Jihlavy do Znojma pro kamiony. „To nikdo neudělá,“ uzavřel muž, který se dopravou profesně dlouhodobě zabývá.

Mezitím Ředitelství silnic a dálnic sdělilo, že právě stavěná část obchvatu bude sloužit už v říjnu. „Otevřeme ji 7. října," uvedlo.

Obchvat Znojma. Ilustrační foto.
Část obchvatu otevřou v říjnu, celý je v nedohlednu. Stavba začne nejdřív 2021

Další část stavby přeložky silnice číslo I/38? Předpoklad zahájení akce I/38 Znojmo, obchvat, I. stavba je rok 2021. Přesný termín zahájení je závislý na aktuálně běžícím územním řízení.