Komerční banka, která úvěr s dvacetiletou splatností městu poskytuje, si například vymínila, že město musí zvýšit daň z nemovitosti a po nejbližší roky dodržovat limit kapitálových výdajů. Měsíčně město bance zaplatí milion a čtvrt na splátkách.

„Pro město je velkou výhodou, že banka úvěr poskytla bez zajištění majetkem. Na druhé straně je pravda, že v této souvislosti předložila některé specifické podmínky, které nyní musí město plnit,“ řekl předseda finančního výboru znojemského zastupitelstva Ludvík Hekrle.

Schválením smlouvy o přijetí úvěru tak zastupitelé například zvedli ruce pro to, že takzvané kapitálové výdaje města dosáhnou v následujících třech letech maximálně sedmi set devětasedmdesáti milionů korun ročně. „Kapitálové výdaje zahrnují zejména investice, splátky úvěrů a podobně. Zjednodušeně řečeno, je to prakticky vše mimo ryze provozních výdajů. Limit znamená snížení objemu možných investic proti předchozím letům. O zvýšení limitu můžeme s bankou jednat, pokud kapitálové příjmy přesáhnou tři sta devadesát milionů. Zdrojem může být zejména prodej bytů, který banka též zařadila do svých podmínek,“ sdělil Hekrle.

Předseda finančního výboru v té souvislosti ujistil, že investiční prioritou města zůstává letos zahájená stavba nového pavilonu domova důchodců. „Letošní náklady do značné míry pokryje získaná dotace. Příští rok už musíme samozřejmě použít vlastní zdroje města. Při tvorbě rozpočtu a výběru investic s tím budeme počítat, “ řekl Hekrle.

Město se bance rovněž zavázalo, že ve smlouvě vyjmenované zamýšlené investice zahájí jen tehdy, když na ně bude mít potvrzené dotace. „V letošním rozpočtu jsme museli na provozních výdajích proti loňsku prokázat úsporu patnáct procent. Banka to požadovala patrně proto, že dlouhodobý úvěr město použije na refinancování revolvingu, který byl splatný letos,“ vysvětloval Hekrle.Dodal, že i zvýšení daně z nemovitostí museli radní navrhnout proto, aby vyhověli požadavku banky.

Hekrle připustil, že ze smlouvy nelze vypočítat reálnou konečnou cenu úvěru odhadovanou nejméně na šedesát milionů korun. „Úroková sazba je totiž založená na pohyblivé základní míře stanovené centrální bankou, k níž se připočítává konstantní koeficient  0,74. Základní sazba v budoucích letech téměř jistě poroste. Koeficient je na druhé straně výrazně nižší než u konkurenční nabídky,“ upřesnil Hekrle.