VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé zadali nový územní plán

Znojmo /DISKUTUJTE/ - Zastupitelé schválili provizorium, zadali nový územníplán

15.12.2009
SDÍLEJ:

Zasedání znojemských zastupitelů.Foto: DENÍK/Archiv

Rozpočtové provizorium pro začátek příštího roku a zadání zbrusu nového územního plánu schválili na své úterní schůzi znojemští zastupitelé. Opozice varovala, že městu začínají chybět peníze, představitelé města to odmítají. Prodloužení revolvingového úvěru, které zastupitelé rovněž schválili vysvětlují tím, že do rozpočtu ještě nedorazily platby za prodané lesy a dotace na opravu Horního náměstí.

„Pravidla rozpočtového provizoria jsme předložili kvůli tomu, že stále trvá krize. Odhady příjmů jak pro letošní rok, tak pro příští se pořád ještě mění. Na jaře budeme mít přesnější přehled o tom, kolik činily letošní příjmy a kolik můžeme očekávat v roce příštím,“ vysvětloval starosta Petr Nezveda, proč Znojmo do nového roku nepůjde s plnohodnotným rozpočtem. Uvedl také, že odhad propadu letošních příjmů města vzrostl z dřívějších čtyřiceti až k šedesáti milionům korun.

„V předloženém návrhu jsem žádná pravidla nenašel. Je to jen výčet limitů pro jednotlivé kapitoly na první čtvrtletí. Podle toho by se to opatření mělo jmenovat, “ oponoval opoziční zastupitel Ludvík Hekrle, který navrhl i příslušnou změnu usnesení zastupitelstva. Podpořili ho ale jen kolegové a kolegyně z komunistické­ho klubu.

„Postup, který jsme zvolili i obsah předloženého provizoria je prakticky stejný, jako ten, který zastupitelstva tohoto města volila v mnoha jiných letech,“ odmítl kritiku občanský demokrat Nezveda v lehké narážce mimo jiné na doby, kdy byl Hekrle místostarostou.

Zastupitelé zvedli ruce i pro prodloužení revolvingového úvěru, který měla radnice původně splatit do konce roku. „Je zřejmé, že město nemá dost peněz. Až bude rada předkládat návrh rozpočtu měl by být jeho součástí i položkový výčet pohledávek a závazků i všech spoluúčastí města na placení projektů, které zastupitelstvo do konce roku schválí,“ pokračoval v kritice a návrzích Hekrle. Jeho návrh zastupitelé opět nepodpořili.

Starosta odmítl i další výhrady. „Úvěr slouží na vykrytí přechodných nedostatků v toku peněz, nebudeme ho čerpat například na investice. Prodloužení jsme navrhli zejména proto, že do rozpočtu města ještě míří významné částky zejména za prodej části lesů Národnímu parku Podyjí a také dotace na opravu Horního náměstí,“ argumentoval starosta. U projektů dotovaných z evropských fondů platí obecné pravidlo, že stavebník dostane peníze až po dokončení a vyhodnocení projektu.

Třetím klíčovým bodem úterní schůze bylo zadání nového územního plánu. Zastupitelé měli na stole výsledek předběžného projednávání a prvního kola připomínek. „Prozatím jde o deklarativní dokument, co všechno by zastupitelstvo chtělo v územním plánu mít. Obsahuje i připomínky státních úřadů, sousedních obcí či některé připomínky z řad široké veřejnosti,“ vysvětlil radní Jiří Kacetl, který má přípravu plánu na starosti.

„Chtěl bych vědět, proč plán pojednává jen vlastní správní územní Znojma a nevěnuje se i sousedním obcím. Třeba s ohledem na protipovodňová opatření je nutné záměry například Znojma, Nového Šaldorfa a Dobšic úzce koordinovat,“ přišel s další připomínkou Herkle.

Radní Kacetl připomněl, že podle zákona si obce připravují a projednávají své územní plány samy. „Bylo by jistě možné, aby se obce sdružily, ale procedura projednávání a vypořádání připomínek by byla velmi složitá a mohla by dokonce kvůli dílčím sporům vést k neúspěchu celé práce,“ podotkl radní.

Práce na novém územním plánu, včetně složité projednávací procedury s účastní veřejnosti může podle odhadů trvat dva až tři roky. „Po schválení zastupitelstvem dostane zadání vybraná projekční kancelář, která začne pracovat na konceptu nového územního plánu. Bude se zabývat také dílčími připomínkami k jednotlivým parcelám, které lidé vznesli při projednávání zadání. Koncept čeká po dokončení další kolo projednávání, včetně účasti veřejnosti,“ popsal další postup Kacetl.

Autor: Martin Moštěk

15.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma prohráli na tripu oba zápasy. V Salzburgu i Dornbirnu.

Orlí mantra pro postup do play-off: tři výhry v řadě

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT