Volbu nového starosty mají na programu své dnešní schůze zastupitelé v Miroslavských Knínicích. Hlavu obce budou vybírat půl roku poté, co odvolali bývalou první ženu obce Renatu Ryšavou. Ta následně čelila i trestnímu stíhání. Obec pak spravovala dvojice místostarostů. Na plnohodnotnou hlavu obce nyní kolegové zřejmě navrhnou dosavadního pověřeného místostarostu Jiřího Balíka.

Těžkosti na obci

Situace po odvolání bývalé starostky nebyla pro zastupitelstvo jednoduchá. „Čelili jsme i výtkám, že za celou věc neseme nepřímou odpovědnost a máme odstoupit. Byla by to tehdy ta nejsnazší věc, ale dle mého názoru také nezodpovědnost. Proto jsme se dohodli, že zkusíme pokračovat. Nebyl ale nikdo, kdo by se tehdy byl připraven ujmout starostování,“ vzpomínal na rušný podzim a zimu místostarosta Petr Příkazský. 

On sám vedl vesnici v minulém období a po volbách přijal nominaci jen na místostarostu. Zastupitelé proto zvolili dalším místostarostou Jiřího Balíka a svěřili mu nezbytné pravomoci pro vedení obce do volby nového starosty. Nakonec ho přesvědčili, aby sám přijal kandidaturu.

„Bránil jsem se, ale kolegové mě přemluvili, tak do toho nakonec půjdu. Máme za sebou svízelnou situaci po odvolání bývalé starostky a také problémy s údajným právníkem, kterého na obec přivedla, ale situace je již v zásadě stabilizovaná,“ potvrdil svou nominaci místostarosta Balík.

Bývalou starostku vyšetřovala loni policie pro podezření ze zpronevěry. Podle okresní státní zástupkyně Lenky Peroutkové se Ryšavá k činu přiznala a škodu ve výši sto třinácti tisíc korun se zavázala uhradit. Proto nemusela k soudu.  Podle informací Znojemského deníku Rovnost měla pro soukromé účely vybrat z bankovního účtu obce kolem sta tisíce korun.

Přiznala se

Tato věc byla počátkem prosince podmíněně zastavena. „Obviněná se k trestné činnosti doznala a škodu se zavázala uhradit. Má stanovenou zkušební dobu. Po ní budeme zjišťovat, zda škodu opravdu uhradila a zda žila řádným životem,“ řekla již dříve Peroutková.

Podle Balíka je pro obec celá věc téměř uzavřená. „Je to především osobní a rodinná tragedie bývalé starostky. Peníze má obec zpátky. Případ údajného právníka leží u soudu. Ten již nařídil hlavní líčení, ale protože dotyčný je nezvěstný, musel projednávání případu zase odročit,“ dodal místostarosta. Právě kvůli zaměstnání muže na obecním úřadě bez vědomí a souhlasu zastupitelstva loni v říjnu obecní zastupitelé tehdejší starostce vyslovili nedůvěru a odvolali ji.

Místostarosta Balík podotkl, že v mezidobí s uprázdněným starostenským křeslem zástupci obce nezaháleli. „Uspěli jsme s žádostí o dotaci na opravu návsi a silnice k čistírně odpadních vod, která je ve velmi špatném stavu. Chystáme se také na důležité výročí. Osmnáctého srpna oslavíme sedm set padesát let trvání obce, proto nás nyní čeká hodně práce,“ řekl místostarosta.

Přidělení dotace na náves označil jeho kolega Příkazský za velký úspěch. „Zisk dotace čtyř a půl milionů korun považuji v nynější situaci s dotacemi za velký úspěch zastupitelstva. Práce rozvrhneme podle podmínek obsažených v příslušné smlouvě. Nechceme ale slavit srpnové jubileum na staveništi, protože projekt počítá i s opravami kanalizace a vodovodu,“ podotkl Příkazský.

Projekt dětí

Jak dodal, s návsí mají představitelé obce ještě další plány. „Využili jsme programu ministerstva místního rozvoje Děti pro obec. Shromáždili jsme kresby dětí s jejich představami o zeleni na návsi. Poslali jsme je na ministerstvo a čekáme, zda uspějeme a získáme nějakou podporu. V každém případě chceme, aby do příštího roku získala náves novou podobu a naváže na již opravený zámecký park,“ dodal Příkazský.