V pondělí zastupitelé potvrdili prodej těch bytů, kde již nájemníci měli podepsané návrhy smluv. Zbytek opět odložili, aby rada mohla posoudit návrh příslušné komise na zakotvení předkupního práva města v dalších smlouvách.

„Zbytečně to pořád protahují, odkládají a napínají lidi. Zajímá nás, jak to dopadne, pořád se šíří všelijaké zvěsti o prodeji bytů jedné firmě a bojíme se, že by se pak všechno prodražilo,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů jeden z nájemníků, Antonín Hájek. Naopak nájemníci pro jejichž byty stihli úředníci zadat a zpracovat odhady i připravit návrhy kupních smluv byli spokojenější.

„Konečně nám ubudou nervy a nebudeme muset pořád přemýšlet jestli byt koupit nebo ne. Můžeme se začít věnovat příjemnějším věcem,“ komentovala usnesení zastupitelstva další nájemnice Anna Sladká.

Znojemští radní zdůvodňovali odklad připravených prodejů i tím, že chtěli současně projednat i návrh celkové strategie dalšího nakládání s byty a jejich prodejem. Připravený bod nakonec ale starosta Petr Nezveda navrhl stáhnout s programu. Potřebné hlasy pro jeho schválení získal v úvodu jednání až na podruhé. Zastupitelé museli dokonce opakovat i hlasování o programu, který napoprvé neschválili.

„Je to velice složitá problematika, pracovní skupina jmenovaná radou k zpracování strategie se sešla před deseti dny, na projednání v radě a zastupitelstvu je třeba více času,“ řekl starosta Nezveda. Prodej připravených a schválených bytů podle jeho slov nechtějí představitelé města zdržovat.

„Proto jsme schválili prodej devětačtyřiceti, kde byly již akceptovány návrhy smluv. Další jsme odložili pouze o měsíc,“ dodal starosta. Zdržení odůvodnil výsledkem jednání příslušné komise rady. „Ta požaduje, aby si město do dalších smluv vkládalo pětileté předkupní právo. Osobně se přikláním k tomu, aby všechny smlouvy měly stejné podmínky, ale věc musí projednat rada,“ podotkl starosta.

Zastupitelé vzali také na vědomí základní materiál o počtu a struktuře městských bytů. „Beru to jako vstupní nformaci, ale chci důkladnější podklady o stavu jednotlivých domů a bytů. Nemyslím, že jsou v tak špatném stavu , jak se tvrdí,“ řekl opoziční zastupitel Per Krátký. Starosta Neveda poukázal na závěry, které ukazují, že na opravy by město v následujících patnácti letech potřebovalo miliardu.