Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo: za adrenalinem do podzemí

Znojmo – Zrušení prodeje stavebních pozemků firmám VHS a Pozemní stavby nebo projekt prohlídkových adrenalinových tras v podzemí. I to budou ve středu řešit zastupitelé.

14.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

První, čistě pracovní schůzi mají zítra na programu znojemští zastupitelé. Od tří hodin odpoledne budou v zasedací síni městského úřadu na Obrokové ulici probírat mimo jiné zrušení prodeje stavebních pozemků u Městského lesíku firmám VHS a Pozemní stavby. Dále zpřístupnění takzvaných adrenalinových tras znojemského podzemí.

Minimálně v první polovině příštího roku budou mít smůlu lidé, kteří chtěli žádat městskou dotaci z Fondu revitalizace památkové rezervace. „V příštím prvním pololetí až roce chceme dotační tituly pozastavit vzhledem k tomu, že nejsou peníze. Fond nebudeme zcela rušit. Další žádosti ale začneme přijímat až ve chvíli, kdy se finanční situace města stabilizuje,“ sdělil starosta Znojma Zbyšek Kaššai. Naopak peníze navíc dostane ještě letos Znojemská Beseda. „To kvůli milionové ztrátě, která vznikla při pořádání Znojemského historického vinobraní,“ řekl starosta.

Nevýhodný prodej

Zrušení prodeje městského bytu na ulici Palackého je pak na programu jako bod šestnáct. Nevýhodnou smlouvu na prodej bytu 2+1 za dvě stě osmdesát tisíc korun Arpádu Bihárimu podepsal ještě minulý starosta Petr Nezveda.

Prodejem bytu se opakovaně zabývalo minulé městské zastupitelstvo. Až to úplně poslední ve starém složení ale prodej bytu schválilo. Kaššai tvrdí, že zastupitelé tehdy neměli kompletní a správné informace. „Měl jsem tu smlouvu nyní parafovat. Jenže mi neseděl nepoměr prodejní ceny. Zjistil jsem, že poslední zastupitelstvo nemělo kvůli špatné důvodové zprávě relevantní informace,“ uvedl Zbyšek Kaššai.

Starosta nechtěl komentovat, zda nebyl prodej bytu v Palackého ulici Bihárymu, který zároveň působí jako romský koordinátor na radnici, šitý na míru. Podobných případů prodeje městských bytů by podle starosty nemělo být více. „Beru to jako pochybení a špatně připravenou důvodovou zprávu. Zda v tom byl či nebyl úmysl, mi v tuto chvíli vůbec nepřísluší hodnotit,“ uzavřel starosta.

Pod smlouvou o smlouvě budoucí je podepsaný bývalý starosta Petr Nezveda. „Pokud si vzpomínám, prodej se projednával dvakrát. Zastupitelstvem to prošlo a jestli vše proběhne podle zákona, nevidím důvod prodej zpochybňovat. Myslím si, že v situační zprávě bylo vše popsáno,“ reagoval už před časem Nezveda.

Podezření z korupce

Rušit prodej budou zastupitelé i v případě stavebních pozemků u Městského lesíku blízko cesty na Přímětice. Ty chtělo rovněž minulé vedení radnice prodat stavebním firmám VHS a Pozemní stavby, jejichž zástupce nyní stíhá policie kvůli podezření z korupce. „Chyby v prodeji těchto pozemků našel antimonopolní úřad, který nám doporučil zrušení smluv. Výběrové řízení vypíšeme znovu,“ řekl Kaššai.

Jedním z prvních projednávaných bodů bude i časový plán jednání v prvním pololetí příštího roku. „Jednání chceme mít zhruba jednou za dva měsíce. Na každém jednání bychom se chtěli dostat maximálně do padesáti bodů, ale ani to nemohu slíbit,“ řekl starosta Znojma .

především do budoucnosti by pak mohlo být novou atrakcí Znojma zpřístupnění takzvaných adrenalinových tras v podzemí města. „Nové prohlídkové trasy slibují především dobrodružství. Vyráželo by se na ně se svítilnami a ve speciálních oblecích. Pod historickým centrem Znojma se ve čtyřech patrech nad sebou klikatí na sedmadvacet kilometrů chodeb. Přístupný je zatím jen asi kilometr. Možnosti rozšíření dnešní nabídky nastínila v hrubých rysech studie, kterou má radnice k dispozici,“ přiblížila projekt mluvčí města Denisa Šipošová.

Město má předběžně vytipované až tři nové okruhy ve druhém a třetím patře podzemí. Každý z nich je jinak dlouhý a obtížný. „Nabízí se i více adrenalinová trasa, kde by bylo nutné lézt po čtyřech a brodit se vodou. Návštěvníci by navíc měli dostat možnost vidět, co je nad nimi, protože v bludišti chodeb nemají vůbec tušení, pod kterou ulicí se právě nacházejí. To by vyřešily fotografie nebo obrazovky na trase prohlídky. Východiskem by mohl být stávající vstup na Slepičím trhu. Jako výstup nahoru by sloužily některé domy v centru, které jsou v majetku města,“ doplnila Šipošová.

Dvanáct milionů

Základní studii nyní odborníci rozpracovávají do podrobného projektu. Je totiž ještě potřeba vyřešit nouzové východy, statické zajištění, bezpečnostní předpisy, osvětlení a spoustu dalších věcí. „Projektová dokumentace ukáže, které konkrétní části by bylo možné po úpravách otevřít. Předběžné náklady na otevření nových částí podzemí se odhadují na dvanáct milionů korun. S projektem bude město žádat o dotaci,“ dodala mluvčí.

Autor: Daniel Smola

14.12.2010
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení