„Delší dobu jsme si s kamarádem povídali o tom, že by nebylo špatné uspořádat nějaké závody domácích malotraktorů. Nikdy jsme se k tomu neodhodlali, až před třemi roky jsme našli odvahu akci uspořádat,“ popisuje pořadatel Chloupek.

Poprvé soutěž začínala v jednu hodinu po poledni. „Pět minut po jedné hodině jsme tam stáli sami jen s našima traktůrkama. Avšak deset minut na to už přijelo deset jiných,“ vzpomíná na první ročník pořadatel.

Letos už sraz malotraktorů v parku naproti obecnímu úřadu v Šatově pořádá potřetí.

„Z devětadevadesáti procent se soutěže vždy zúčastní traktory domácí výroby. Jeden stroj je pravidelně tovární výroby. Na něm jezdí má dcera, aby měla ulehčenou soutěž, protože je to holka. My ostatní jezdíme na tom, co jsme si doma vyrobili,“ říká Chloupek.

Soutěží se v šesti disciplínách o titul nejlepšího traktoristy. „Začínáme přírodním slalomem mezi stromy. Zatím to žádný ještě neodnesl,“ popisuje pořadatel. Všechny disciplíny se měří na čas. „Druhá disciplína je rychlostní jízda. Další je pouštění koule na cíl nebo slalom s kolečkem slámy, aby byl průběh soutěže napínavější,“ vypočítává traktorista.

Stavění velkých pneumatik traktorem z leže na stojato, sundávání a opětovné nasazení kola patří mezi oblíbené disciplíny. „Tu musí absolvovat i moje dcera, když se chce soutěže zúčastnit. Všichni závodníci musí zvládnout i couvání čtyřkolovou vlečkou do pravého úhlu,“ dodává.