Na startu čeká několik závodníků. „Tři, dva, jedna, start,“ zní z reproduktorů a jako první na trať vyjíždí s číslem jedna šestiletý Dominik Tesař. Jede rozvážně a bezpečně se dostává dolů do cíle. Sklízí potlesk diváků.

Slunce pálí na hlavy lidí a do jejich limonád a z kopce sviští další a další závodníci. Na start se připravuje také Aleš Svoboda. „Letos jedu potřetí. Trať i její záludnosti znám, takže by mělo vše dobře dopadnout. Už jsem párkrát padl za zadek a půl roku mě bolel. Tachometr se mi zasekl při stovce, takže rychlost jsem měl,“ směje se Svoboda.

Znojemský vodák David Gros.
Skautský vedoucí Gros: Na vodě se děti učí postarat se o sebe

Na startu se objevuje nevšední kára. Je to hasičský vůz a za volantem sedí sám pořadatel Vavřinec Číhal. Ještě než vyrazí, dav lidí překvapí zvuk, který se z káry šíří okolím. Je jasné, že hasičská stříkačka má poplach a jede k ohni. „Ježíš, schytala jsem to taky,“ ukazuje mladá žena sousedovi svoji mokrou tvář poté, kdy na ni z káry hasičů dopadly proudy vody.

S fotoaparátem sleduje soutěžní vozy se zaujetím Petr Hošťálek z Českých Budějovic. Je to známý majitel muzea motocyklů a také cestovatel a spisovatel. „Todleto je nádhera. Moc se mi to líbí. Je to příležitost, jak děti dostat k jakémusi počátku motorismu. Jako kluci jsme na podobných kárách jezdili. Jsem původem liberečák a u nás není snad jediná rovná silnice. Je to furt z kopce do kopce a tak tam káry pěkně jezdily,“ říká Hošťálek a nespouští oči z trati.

Závody jsou ve druhé polovině. Soutěží dvaadvacet závodních týmů. S číslem dvanáct je na startu Franta. Jak se svěřil, káru stavěl s tátou. Závody pokračují, lidé se skvěle baví. „Příště pojedu taky,“ přesvědčuje svého tátu asi pětiletý hošík.

Ilustrační foto
Nováček za volantem? Jen 6 bodů a dost