Otec dvou dětí David Holeček chce pro svoji rodinu co nejčistší pitnou vodu. Proto při jejím napouštění používá speciální filtry. „Přivedl mě k tomu kamarád, otec čtyř dětí. Dohodl se s několika dalšími rodiči a nakoupil nám speciální zařízení. Využíváme ho už asi rok,“ uvedl Holeček.
Voda má podle muže jinou chuť než neupravovaná. „Filtry by měly odstranit z vody veškeré škodliviny včetně mikroplastů. V chuti je to opravdu znát. Prvotní investice byla pět tisíc korun, další řádově stokoruny ročně stojí náhradní filtry. Věřím, že fungují, přestože z dlouhodobého hlediska zatím nelze působení takto upravené vody na zdraví ověřit,“ dodal Holeček.
Mikroplasty
- Mikroplasty jsou malé plastové částice od 100 nanometrů do 5 milimetrů, které se vyskytují ve vzduchu, půdě i ve vodě.
- Velká část projde trávicím systémem člověka, aniž by se vstřebala.
- Předpokládá se, že velmi malé nanometrové částice mohou do lidského těla projít a nelze vyloučit zdravotní dopady.
- Pro zajímavost – za rok sníme cca 50 000 mikročástic plastů a podobné množství vdechneme.
- U lidí, kteří pijí výhradně balenou vodu z PET lahví, se toto číslo může zvýšit dvakrát až třikrát.
- V České republice zatím státní instituce problém s mikroplasty nijak neřeší.
Právě přítomnost mikroplastů v pitné vodě vadí části znojemských zastupitelů. Problém Deníku Rovnost přiblížil zastupitel Pavel Jajtner. „Jako lékaři a člověku, který se pohybuje ve veřejné sféře, mi velmi vadí zlehčování problémů, které zásadním způsobem ovlivňují naše zdraví. Co se mě týká, je to nadlimitní přítomnost herbicidů a pesticidů ve spodní vodě a zlehčování tohoto problému. Další opomíjené téma je přítomnost mikroplastů v pitné vodě,“ sdělil Jajtner.
Proto se s kolegy rozhodl iniciovat schůzku vedení města se zástupci Vodárenské akciové společnosti. „Ta by měla v ideálním případě vést v budoucnosti k montáži takové filtrační technologie, která by mikroplasty z pitné vody eliminovala. Předpokládám, že bez výraznějšího zdražení pitné vody,“ dodal Jajtner.
Vedení vodárenské společnosti o mikroplastech ví. „V této problematice jsme nyní na začátku. Udržujeme kontakt s vědeckými pracovišti, která se zabývají výskytem mikroplastů ve vodě a možnostmi úpravy vody. Zároveň postupujeme podle stanovisek a doporučení Státního zdravotního ústavu. Jsme ve styku i s našimi vlastníky, tedy také se zájmovým sdružením obcí VAK na Znojemsku,“ informovala mluvčí vodárenské společnosti Iva Librová.
Zjistit, jaké jsou vůbec možnosti, se chystají také na Blanensku. „Znojmo se inspirovalo v Březové na Karlovarsku. Samotného by mne zajímalo, jak tento problém řeší. Zatím o tom nevíme prakticky nic,“ podotkl tajemník vodárenského svazku Boskovice Petr Tioka.