„Situace není jednoduchá a na základě vládního opatření, které je platné od dnešních osmnácti hodin, se budeme muset obejít bez velké části programu a bohužel také bez adventních trhů. I přes to ale věřím, že si každý užije krásnou vánoční ve městě, ve Znojmě máme navíc šikovné kavárníky a restauratéry, kteří každému něco dobrého rádi dopřejí,“ komentoval rozhodnutí starosta města Jakub Malačka.

Každý čtvrtek se ve Znojmě rozezní koledy z věže, zájemci mohou navštívit ohradu s ovečkami na Hradní ulici. „Při troše štěstí potkáte od čtvrtka do neděle v historických ulicích ponocného. Nařízení nám také dovolují pokračovat v programu městského divadla,“ pozval za organizátory ze Znojemské Besedy ředitel František Koudela.

Online reportáž

Při dodržení opatření si lidé užijí také obří vyhlídkové kolo mezi Horním a Středním parkem. „V tuto chvíli víme, že zájemci musí prokázat bezinfekčnost, kterou bude provozovatel kontrolovat a že je potřeba dodržovat bezpečné rozestupy. O krásný výhled z ptačí perspektivy tak návštěvníci nepřijdou,“ upozornil místostarosta Znojma Karel Podzimek.

Obejít se musí obyvatelé ale bez slavnostního zahájení adventu a společného nedělního rozsvícení stromu na Masarykově náměstí. Ten začne zářit už v neděli dopoledne bez předem určeného času. Jmelí a třeba vánoční ozdoby si mohou lidé nakoupit na celoročním trhu na dolním konci náměstí.

Kromě vyhlídkového kola zůstanou v provozu také veřejná kluziště. Na ledové ploše na ulici Sokolská bude kapacita omezena pro sto osob, které se prokážou bezinfekčností. Na Horním náměstí bude kapacita omezena na dvacet osob. O konání koncertů v chrámu svatého Mikuláše a také programu Silvestra rozhodnou organizátoři v následujících dnech.