„Uliční část statku je v katastrofálním stavu, dá se říci, že je to ruina. Pokud vím, stropy pocházejí ze sedmnáctého století, statek je tedy velmi starý. Pokud by v budoucnu došlo k nějakým opravám, přistoupili bychom na repliky a opravy z jiného materiálu," vysvětlila Alena Dunajová z Národního památkového ústavu.

Památkářka byla přímo na místě minulý týden. „Majitelé změnili stavební dozor a zdá se, že budou přístupnější jednání. Celou dobu usilují na ministerstvu o vynětí stavby z památkové péče," naznačila Dunajová.

Zachránit dům by podle odborníků bylo možné snad jen náhradou zdevastovaných konstrukcí novými. Náklady by pak mohly činit několik milionů korun.

Památkáři by podle veřejného ochránce práv měli opravu památky zajistit. Alespoň se tak vyjádřil zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. „Opravu by pak mohli vyúčtovat majitelům, případně by opravená památka připadla státu," nastínil pro Českou televizi a pořad Události v regionech Křeček.

Nyní podle doporučení ombudsmana zahájil odbor školství, kultury a památkové péče znojemského městského úřadu řízení. „Bude nutné zahájit zabezpečovací práce, naši úředníci již jednali s vlastníky nemovitosti. V současné době čekají památkáři na posouzení stavu nemovitosti a na návrh vhodného zabezpečení stavby, které si objednali u statika. Vlastníci nemovitosti se aktivně účastní a vše probíhá bez rozporů," nastínila aktuální situaci mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Majitelům hrozí zaplacení pokuty, podle České televize se jedná o osmdesát tisíc korun. „Proti stanovené výši pokuty se vlastníci odvolali. Rozhodnutím Krajského úřadu Jihomoravského kraje jim byla pokuta snížena. Konkrétní výši pokuty nemůžeme sdělit, nelze ji porovnávat s jinými pokutami, neboť její výše se stanovuje na základě okolností spáchání přestupku a neexistuje sazebník pokut. Jedná se o pokutu při dolní hranici zákonem stanovené výše, je v desítkách tisíc korun," podotkla Pastrňáková.

Například v sousední Slupi se roky potýkali s podobným problémem. Na konci loňského roku zchátralý statek, který měl být dokladem dřívější vesnické architektury, ministerstvo kultury ze seznamu památek vyškrtlo.

„Majitelem je firma z Ostravy, která objekt nijak nevyužívá. V ruinách už nyní prorůstají i stromy a byla v takovém stavu již před lety, statek se nedal nijak zachránit. Je paradoxní, že v katastru nemovitostí je stále uvedeno, že se jedná o památkově chráněný objekt, ale ministerstvo kultury jej ze seznamu již dávno vyškrtlo," vysvětlil starosta Slupi František Jeleček.

Majitel usedlosti nabídl zchátralou ruinu obci ke koupi. „Nabídka pro nás není absolutně zajímavá, koupit trosky za dvě stě tisíc korun a mít další náklady s odklízením je pro nás nepřijatelné," zakončil Jeleček.