Starosta Krumlova Tomáš Třetina poukázal na to, že jako člen představenstva svazku nemá žádnou možnost, jak cenu vodného a stočného do budoucna ovlivnit. Již nyní platí lidé v Krumlově bezmála osmaosmdesát korun za kubík vody. „Do deseti let má být cena dvojnásobná. To bych se lidem ve městě nemohl podívat do očí. Ve svazku je ale můj názor ojedinělý," řekl starosta Třetina.

Obyvatelé města jsou zvědaví, co případná změna, tedy vystoupení ze svazku, přinese. „Bude-li to posun k lepšímu, proč ne? Nyní máme vodu velmi drahou a cena se šplhá stále nahoru," poznamenal Kamil Dřevojan. Podobného názoru jsou například i opoziční zastupitelé. „Snahu o vystoupení ze svazku jen vítám," uvedl Karel Široký.

Třebíčský svazek bude i nadále dodavatelem vody pro město. „Chceme najít nového provozovatele. Obyvatele města chci ujistit, že se jich změny nijak nedotknou a nezůstanou bez vody. Do vodovodů a kanalizací jsme investovali, ale finanční záležitosti si postupně se svazkem vyřešíme," dodal Třetina s tím, že zástupci svazku již o záměru města vědí. „Nyní čekají, jak se vyjádříme. Náš verdikt jim sdělíme do konce června a následně poběží půlroční výpovědní doba," přiblížil Třetina.

Kromě každoročního zdražování mu vadí také neprůhledné hospodaření. Jaké budou případné dopady odchodu Krumlova, který patří mezi zakládající obce svazku, však není jasné. „Zasedání poslední valné hromady svazku osmého dubna neřešilo žádost jakékoli obce o vystoupení. V této chvíli neexistuje výpočet dopadu do ceny vodného a stočného pro případný odchod jakékoliv obce ze svazku," sdělil tajemník třebíčského svazku obcí Vodovody a kanalizace Karel Nedvědický.

Zdražování podle něho souvisí s podmínkami přijatých dotací z Operačního programu životního prostředí a legislativními změnami. Podobné navyšování cen tedy hrozí i obyvatelům obcí, které jsou sdružené ve svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko. Lidé z této části regionu platí za vodu takřka stejnou částku jako Krumlovští.

V třebíčském vodárenském svazku je sto třiadvacet členských obcí, z toho třináct je jich ze Znojemska. Znojemský svazek sdružuje osmasedmdesát ob­cí.