„Můj plat se pohybuje kolem osmi a půl tisíce korun. Žiju sama. Proto mi po zaplacení nájmu a všech ostatních poplatcích na jídlo opravdu moc peněz nezbývá,“ smutně vypráví prodavačka.

Na konci každého měsíce se dostává do červených čísel. „Musím si peníze vždycky půjčovat. Od známých nebo od dcery. I když ani ta nemá na rozhazování. Je to začarovaný kruh. Pokud nenajdu lepší zaměstnání, z dluhů se nedostanu,“ říká Jirková.

V současné době musí kupovat méně kvalitní a tím pádem i levnější potraviny.

„Nejčastěji chodím do supermarketů a kupuji věci, které jsou v akci. Ovšem třeba zlevněné ovoce a zelenina vypadají většinou katastrofálně. A maso? O tom se mi může leda zdát,“ stěžuje si Jirková.

Svou špatnou situaci chce vyřešit tím, že si najde práci v sousedním Rakousku.

„Není jednoduché získat pracovní povolení. Zatím nemám čas vyřizovat papíry, protože jsem pořád v práci. Taky už nejsem nejmladší a se zdravím na tom taky nejsem nejlíp. Snad to ale vyjde,“ dodává prodavačka.

Musela si vzít i půjčku na vybavení bytu. „Lidi se diví, že si někdo bere půjčky a zadlužuje se, ale ono to jinak nejde. Základní věci, které člověk potřebuje, jsem si musela pořídit na splátky,“ vysvětluje.

Spoustu peněz utratí i za poplatky u lékařů. „Chodím na onkologii a potřebuji spoustu dalších vyšetření. Když u každého doktora zaplatím třicet korun. Tak to abych vydělávala jen na poplatky,“ rozčiluje se prodavačka.

Infografika