Podle informací Znojemského deníku bydlí deset takových rodin v nájmu v soukromé ubytovně nacházející se pod znojemskou prodejnou Albert.

„Odbor sociálních věcí eviduje, že do města se od ledna přistěhovalo osmačtyřicet Romů z východního Slovenska," potvrdila včera mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. Jde převážně o sociálně slabé rodiny a podle mluvčí s nimi zatím nejsou žádné problémy. „Náš romský koordinátor Jiří Herák se s těmito rodinami už setkal a je s nimi v kontaktu. Hledají si práci, někteří z nich už práci mají," doplnila mluvčí.

A jaký je vlastně důvod takového hromadného stěhování do místa, kde o práci člověk zavadí jen těžko? „Bylo nám řečeno, že se jim tady líbí," komentovala mluvčí.

Podle Martina Kovalčíka z organizace Člověk v tísni to ale tak prosté není. Podobnou situaci monitorují totiž i jinde v zemi a obecně lze podle něj říci, že za takovým stěhováním stojí finanční zisky majitelů levných ubytoven a hotelů. „Ukazuje se, že mít takovouto ubytovnu je docela dobrý byznys, protože nájmy v nich jsou docela šílené. Za jednu malou místnost čtyři krát čtyři, kde není žádné zázemí, se platí i dvanáct třináct tisíc," naznačil.

A fakt, že tak vysoký nájem platí majitelům ubytoven často lidé s minimálními příjmy, je podle něj jen zdánlivým paradoxem. „Majitel ubytovny dostává totiž tyto peníze za nájem rovnou od úřadu ze sociálních dávek," přiblížil praxi Kovalčík.

Podobně jako na severu Čech se tak i na Moravě stále víc mluví o tom, že některá zdejší města a obce zaplní levné ubytovny s problémovými romskými obyvateli.

Třeba Letovicemi se šíří zprávy, že se do města mají nastěhovat desítky takových rodin. Blansko pak už kvůli riziku raději koupilo zchátralý hotel Dukla v centru.

V Epopeji ne

Podobné zvěsti se šíří nyní i v Moravském Krumlově. Na levnou ubytovnu s problémovými obyvateli se má podle informací některých obyvatel proměnit celé patro tamního Hotelu Epopej, jenž sídlí na hlavním náměstí v centru a který nedávno změnil svého majitele.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina podobné informace rovněž slyšel. „Budeme se proto na to ptát nového majitele," reagoval.

Vedení hotelu ale Znojemskému deníku tuto informaci rázně popřelo. „Toto je skutečně naprostá fáma. Žádné ubytování pro sociální menšiny tady nebude. Půjde o ubytování pro seniory, a to jen v části hotelu," prohlásil za nové majitele hotelu Lubomír Sklenár.

VOJTĚCH SMOLA