V posledních letech nejprogresivnější firma Znojemska bude investovat do výzkumu. Obřích sedmdesát milionů korun má v budoucnu umožnit společnosti Pegas upravovat netkané textilie atmosférickým plazmatem. Od čtyři roky trvajícího výzkumu si firma slibuje efektivnější a ekologičtější výrobu.

„Cílem projektu je ověření možnosti významného snížení objemu a zvýšení trvanlivosti dnes používaných materiálů, které jsou nutné k dosažení nasákavosti netkaných textilií. Výroba za použití atmosférického plazmatu bude také výrazně šetrnější k životnímu prostředí,“ přiblížila mluvčí Pegasu Klára Klímová.

Hydrofilita, tedy propustnost nebo nasákavost textilií vodou a jí podobným tekutinám, je vlastnost, která je nutná pro některé vrstvy výrobků, jako třeba dětské pleny, výrobky pro dámskou hygienu či pro inkontinentní osoby. „Pro její získání je nutné na textilie nanést takzvaná funkční aditiva. Cílem projektu je ověřit možnost dosažení hydrofilních vlastností s minimem těchto aditiv,“ upřesnila Klímová.

Na výzkumu bude firma spolupracovat s Ústavem fyzikální elektroniky Masarykovy univerzity v Brně a společností Inotex ze Dvora Králové nad Labem. Vědecké týmy na projekt dostanou pětadvacetimilionovou dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. „Se společností Pegas spolupracujeme již řadu let a výsledkem je také tento projekt. Čtyři roky na něm bude pracovat tým asi deseti vědců,“ uvedl profesor přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Radko Černák. Dodal, že Evropa zatím v uplatňování vědeckého výzkumu v praxi zaostává za Spojenými státy a Japonskem. „Výjimkou je Finsko, které jako první v Evropě investovalo obrovské sumy do výzkumu. Abychom získali peníze na náš výzkum, musíme si hledat firmy, jako je třeba Pegas, které by náš výzkum mohl zajímat. Spolupracujeme ale i s různými zeměmi v Evropě a v zámoří,“ zakončil Černák.