Další dvě videopůjčovny ve Znojmě uzavřely své provozovny. Počet půjčoven tak klesl z přibližně osmi, které ve městě bývaly, na pouhé dvě. Klasické videokazety se již nepůjčují, novinkou je nabídka filmů špičkové kvality systému Blue ray. Znojemské kino promítne o tomto víkendu výjimečně projekci tří 3D filmů. Moravskokrumlovské kino letos čeká oprava techniky.

Prázdné regály a ve výloze nápis zrušeno. Takové překvapení čekalo na řadu obyvatel Znojma, kteří byli zvyklí chodit si půjčovat filmy do známé videopůjčovny Pokr na ulici Horní Česká. „Chci se naplno věnovat své stavební firmě, proto jsem uzavřel půjčovnu na Horní České,“ řekl bývalý provozovatel půjčovny Petr Kolařík. Z jeho druhé půjčovny v Příměticích bude nejspíš obchod.

V centru Znojma tak zůstává jediná půjčovna. Patří ke kinu Svět a lidé si v ní mohou půjčit filmy na DVD nosiči nebo nově filmy systému Blue ray. Za pár korun jsou v doprodeji také klasické a dnes již mrtvé VHS videokazety.

„Půjčujeme filmy na DVD i moderní filmy systému Blue ray. Videokazety VHS jsou už po smrti. Ty už nikdo ani nevydává,“ upozornil provozovatel půjčovny a kina Svět Miroslav Střihavka. Podle jeho slov se filmy půjčují stále méně. „V době vypalování filmů a trafikového prodeje, kdy se dají koupit filmy za pár korun, půjčování zaznamenává úpadek. Půjčování upadlo u nás o padesát procent,“ přiblížil Střihavka.

Budoucnost nejistá

Budoucnost půjčování filmů je v on-line distribuci. „Lidé se na filmy budou dívat stále. Jde o způsob, jakým budou filmy distribuovány. Momentálně je získání filmů v půjčovnách nejsnazší. Navíc některé novinky zřejmě v on-line půjčovně hned nebudou,“ uvedl Střihavka.

Půjčovna v kině Svět nabízí také novinku, filmy v systému Blue ray. „Jedná se filmy ve vysoké kvalitě rozlišení. Obraz je nesrovnatelně ostřejší a čistší než na klasickém DVD nosiči,“ řekl Střihavka. K přehrávání těchto filmů je nutné mít odpovídající typ speciálního přehrávače.

„Videopůjčovny podle mne perspektivu v půjčování filmů nemají. Budoucnost bych spíše viděl v půjčování moderních, dražších přístrojů, které budou určené k promítání třeba 3D filmů v pohodlí domova,“ nastínil Střihavka.

Právě na 3D filmy se mohou přijít lidé podívat o tomto víkendu do kina Svět. „V neděli zkušebně promítáme tři filmy ve 3D projekci. Techniku přiveze specializovaná firma a divák si může vychutnat například takové okamžiky, kdy se mu sekera lidožrouta zastaví jakoby přímo před jeho čelem,“ řekl Střihavka.

Znojemské kino by se přitom mohlo dočkat modernizace. Město chce investovat půl milionu korun na opravy a techniku, která umožní digitální projekci. Nové mají být i sedačky.

„Prioritní je v tuto dobu rekonstrukce interiéru, tedy nové sedačky, či podlahy, ale také další digitalizace kina. Měli jsme připraven jeden velký projekt, nyní čekáme na výsledek naší žádosti o dotace na digitalizaci,“ uvedla mluvčí města Denisa Šipošová.

Zastupitelstvo již vloni schválilo vyčlenění asi dvou a půl milionu korun na opravy a modernizaci jediného kina ve Znojmě.

Opraví promítačku

V Moravském Krumlově chtějí modernizovat techniku letos v létě. „V červenci kino přeruší provoz, kdy na náměstí bude promítat kinematograf bratří Čadíků. V té době se uskuteční generální oprava promítacích strojů tak, aby byl kvalitnější obraz i zvuk. Město to bude stát asi dvě stě tisíc korun,“ podotkl místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Místní kino je v prostorách sokolovny, město se Sokoly jedná o převodu budovy.