Vesnice ležící u rakouských hranic se přihlásila do soutěže o Zelenou stuhu a v krajském měřítku ji vyhrála.
„Ocenění jsme dostali za květinovou výzdobu obce. Máme vysázený ovocný a okrasný sad. Nachází se u nás topolová a třešňová alej. Staráme se o veřejné prostranství, aby bylo čisté a také o rybník. I samotní lidé se starají, skoro všechny domy mají na oknech rozkvetlé truhlíky,“ sdělil starosta obce Hnanice Jiří Musil.

Vítězství v krajském kole znamenalo pro vesnici ležící na hranici s Rakouskem postup do celorepublikového klání. Slavnostní vyhlášení se konalo koncem září v prostorách senátu parlamentu České republiky. Zde už Hnanice tak úspěšné nebyly, ale nemusí truchlit, protože získaly půl milionu z dotací.
“Prvně jsme dostali sto tisíc z krajského úřadu. Z celostátní soutěže dostaneme čtyři sta tisíc. Jedna se o dotaci, která platí do konce příštího roku a může být použita na zeleň v obci a nákup techniky na její udržování,“ přiblížil Musil

Co za získané peníze pořídí, zatím starosta úplně neví.“Máme obrovský problém, že už toho máme ve vesnici hodně vysázeného. Musíme něco vymyslet, co ještě vysázíme. Určitě koupíme sekačku na trávu, ta dosavadní už nám totiž slouží nějakých deset let,“ usmál se Musil.
Zelená stuhu pořádala již počtrnácté Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Ministerstvo zemědělství, ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova. Akce je součástí soutěže Vesnice roku a snaží se ocenit ty obce, které dobře pečují o veřejné prostranství a krajinu kolem sebe.