Přestože v Brně se centrem dění každoročně stává Pivovarská restaurace a především její terasa na Mendlově náměstí, zelené pivo se rozváží do celého Česka a své příznivce si našlo i na Slovensku. Pivaři mají letos k dispozici celkem 4 520 hektolitrů. Starobrno pro návštěvníky připravilo kulturní program a komentované prohlídky pivovaru. 

Řada hospod na jihu Moravy, ale také na sousední Vysočině, má stoly dopředu rezervované. Zelené pivo je lákadlem třeba pro Ivana Švece pocházejícího z Hodonína. „Chodím na něj cíleně, je pro mě tak trochu atrakcí. O Velikonocích si hospodu vybírám podle toho, kde je čepují," přikyvoval mladý muž. 

Zelené pivo. Ilustrační snímek
Od zeleného po zakouřené. Pivovary jsou na Velikonoce připraveny

Kromě Starobrna připravuje zelené pivo také Pivovar Moravia v brněnských Medlánkách, kde na výrobu používají extrakt z kopřiv. V současné době se zde zelené pivo připravuje standardní procedurou, kdy se uvařené pivo nechá zrát v tanku po dobu třech týdnů, následně se k němu přimíchá kopřivový extrakt a další tři týdny se mísí chutě. Teprve poté je pivo hotové.

Bez barevné sváteční symboliky se naopak obešly pivovary Staropramen, Plzeňský Prazdroj či Budvar. Národní pivovar z Českých Budějovic si letos pro milovníky chmelového moku přizval na pomoc minipivovar z Vysočiny MadCat. S ním na Velikonoce uvařil speciál Mad Berry.