Pohraniční obec Hevlín s téměř čtrnácti stovkami obyvatel by se tak ocitla ve velmi svízelné situaci. „Studenti by se nedostali do škol a ze škol. Pro naše obyvatele by se výrazně zkomplikovala i cesta do práce. Jsme region s velkou nezaměstnaností. Většina lidí pracuje ve Znojmě nebo v Hrušovanech. K vlaku tu není skoro žádná alternativa,“ řekl starosta Hevlína Drahomír Nosek.

Obec podle Noska nemá dostatek peněz na to, aby zajistila náhradní dopravu. „V rozpočtu nemáme žádnou rezervu. Pokud se to opravdu stane, tak budeme muset požádat kraj, aby nám pomohl,“ dodal Nosek.

„Takové ultimátum jsem ještě nikdy nedostal a je to bezpříkladná záležitost. Nemyslím si, že tohle se správný přístup k jednání v okamžiku, kdy se chci dohodnout,“ rozhořčeně prohlásil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Už v minulosti stěžoval na to, že dráhy s krajem nejednají jako s rovným partnerem.

Podle náměstka generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiřího Koláře došlo ke zkratu komunikace mezi úředníky. „Nepoužíval bych slovo ultimátum. Je to dopis o navrhované změně jízdního řádu, která se musí dělat s dostatečným předstihem,“ řekl náměstek Kolář a dodal, že je rád, že do problému vstoupil hejtman Juránek.

Ten se na začátku příštího týdne osobně zúčastní všech jednání, která by měla vést k urovnání vyostřené situace a k podepsání smlouvy.

Jádro sporu je v penězích. Dráhy pro letošní rok na provoz regionální vlakové dopravy požadují pět set dvacet pět milionů korun. Kraj jim loni zaplatil čtyři sta šedesát osm milionů, letos jim chce dát o sedm milionů víc. „Dráhy neprokázaly, že by jejich požadované osmnáctiprocentní navýšení bylo oprávněné. Nepřesvědčily mě, že bychom jim měli dát byť jen o jedinou korunu více než loni,“ vzkázal hejtman Juránek.

Dráhy chtějí zrušit osobní dopravu například mezi Břeclaví a Lednicí nebo Vranovicemi – Pohořelicemi. Hejtman Juránek to považuje za obrovskou krizi a nehoráznost. V historii České republiky k podobné situaci ještě nikdy nedošlo.

Které tratě jsou v ohrožení

Hrušovany nad Jevišovkou-Hevlín … číslo trati 245
Břeclav-Lednice … číslo trati 247
Vranovice-Pohořelice … číslo trati 253
Šakvice-Hustopeče u Brna … číslo trati 254
Hodonín-Kobylí na Moravě … číslo trati 255
Boskovice-Velké Opatovice … číslo trati 262