Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci: nízké výkupní ceny nás likvidují

Jižní Morava /VOLBY 2010 NA JIŽNÍ MORAVĚ/ – Jihomoravští zemědělci se bojí o svou existenci. Stát jim podle nich nepomáhá tak, jak by mohl. Trápí je i výkupní ceny – nejnižší za 20 let.

3.5.2010 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Nejnižší výkupní ceny masa, mléka i obilí za posledních dvacet let. To je problém, který v současnosti trápí jihomoravské zemědělce ze všeho nejvíce. Navíc mají pocit, že jim stát nepomáhá tolik, jak by měl. Proto se bojí, že zaniknou.

Mnoho zemědělců adresuje státu kvůli jeho netečnosti velmi ostrá slova. „Nezlobte se na mě, zeptejte se někoho jiného, já bych byl sprostý,“ řekl například ředitel zemědělského družstva Zemax v Šitbořicích na Břeclavsku Jiří Matoušek.

Jiní jsou shovívavější. „Nízké výkupní ceny jsou pro nás naprostá pohroma. Klesly nejníže za posledních dvacet let a klesají dál. S tím ale stát nic nenadělá. Pomoci nám může jen příroda tím že se nějaká plodina třeba neurodí,“ povzdychl si předseda představenstva Okresní agrární komory pro Brno-město a Brno-venkov Božík Severin.

Spoléhat na dotace

Podle něj je pomoc státu nutná. „Jediný způsob, jak může ministerstvo situaci aspoň nějak zvrátit, jsou dotace. Těmi trochu zlepší naši katastrofální situaci. Jenže vzhledem k rozpočtu nám dotace nikdy nedorovná do maximální výše,“ postěžoval si Severin.

Nešťastní ze současného vývoje jsou i lidé v zemědělském družstvu ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. „Nízké výkupní ceny jsou katastrofa, přitom pořád musíme platit elektřinu, topení, veškeré náklady spojené s naší prací, a dotace dostaneme třeba až za půl roku. Když uděláme chybu ve formulářích, nedostaneme nic,“ řekl ředitel družstva Štefan Greguš.

Když se družstvo rozhodlo zlepšit situaci s penězi svépomocí, narazilo na překážky. Také ze strany státu. „Chtěli jsme stavět bioplynovou stanici, která vyrábí energii z biologických odpadů. Prodejem energie bychom získali alespoň nějaký stabilní příjem,“ popsal svůj nápad Greguš.

Bez přípojek

Jenže družstvo zjistilo, že jeho plány jsou neuskutečnitelné. „Nemůžeme se připojit do energetické sítě E.on, protože nás předběhli všichni spekulanti, kterým stát dotuje fotovoltaické elektrárny. Oni zabrali všechny přípojky. My, kteří se snažíme řešit problémy, za něž nemůžeme, máme smůlu. Ale to už stát nezajímá, hlavně že dotuje sluneční elektrárny,“ nelíbí se Gregušovi.

Jediným odvětvím jihomoravského zemědělství, které se netopí v problémech, je vinařství. „Krize v našem oboru není tak hrozná. Je to dané do určité míry tím, že podpora pro nás je většinou řízena přímo z Bruselu, dotace jdou všem zemím stejné,“ vysvětlil předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo.

Jihomoravský kraj vyrábí drtivou většinu všeho vína v České republice. „Čtyřiadevadesát procent vyprodukujeme na jihu Moravy. Dvě procenta má Zlínský kraj a čtyři procenta Čechy. Ale přesto bychom rádi zvýšili odbyt. Víno, které se u nás vypije, je totiž stejně ze dvou třetin zahraniční,“ řekl předseda svazu.

Božík Severin z Okresní agrární komory pro Brno-město a Brno-venkov říká:
Politici nemyslí pořádně dopředu

Jižní Morava – Zemědělci na jižní Moravě bojují o přežití. Potřebují dotace od státu, protože výkupní ceny jsou příliš nízké. „Jediný způsob, jak můžeme přežít, je naučit lidi kupovat regionální potraviny místo těch ze zahraničí,“ myslí si Božík Severin z představenstva Okresní agrární komory pro Brno-město a Brno-venkov.

Proč vám nestačí dotace od státu?
Protože je nedostáváme v maximální možné míře. Stát nám může dát více. Navíc dostáváme mnohem méně než starší členské státy Evropské unie. Je to tím, že naši zástupci při vstupu do unie špatně domluvili podmínky. A to se změní nejdřív po roce 2013.

Co budete do té doby dělat?
Doufat. Musíme nějak přežít, i když je to hodně těžké. Absurdní je, že k nám do supermarketů dovážejí levnou mouku z Německa, kde jsou výrobní náklady třeba o dvacet procent vyšší než u nás. Jak je tedy možné, že je mouka tak levná? Němci mají prostě lepší systém dotací. A to se musí změnit i tady, jinak nás supermarkety převálcují.

Pomůže vám, když lidé budou nakupovat produkty místních zemědělců?
Samozřejmě. Jenže to není tak jednoduché. Supermarkety sice prodávají svinstvo, ale levně. A lidé si ho koupí radši, než by si připlatili za kvalitu.

Dá se to nějak změnit?
Ano, a také je to jediná cesta, jak zachránit naše zemědělství. Stát musí podporovat prodej regionálních potravin. To ale znamená peníze na reklamu, znamená to pěstovat v zákaznících návyk kupovat tyto výrobky. Je to bezesporu běh na velmi dlouhou trať, se kterým se musí začít okamžitě.

A když se to nepovede?
Na to je jednoduchá odpověď. Zaberou to tady zahraniční firmy, budou tu pěstovat slunečnici, řepku a kukuřici a udělají si z nás odbytiště. Jenže to naši politici nevidí. Ti myslí jen na dva měsíce dopředu, dělají jen ty změny, které jsou ihned viditelné. Co bude za pár let, to neřeší.

Víno zachraňují peníze z Bruselu

Jižní Morava – Restrukturalizace vinohradnictví. Pod složitě znějícím slovem se skrývá snaha Evropské unie zlepšit kvalitu vína. Jak? Dotacemi na konkrétní oblasti vinařství. Jihomoravští pěstitelé, kteří vyprodukují čtyřiadevadesát procent veškerého tuzemského vína, netrpí díky penězům z Unie tak, jako ostatní zemědělská odvětví.

Přesto nebyly začátky restrukturalizace pro jižní Moravu příznivé. „Rozdělovalo se podle historických preferencí, jinými slovy kdo dřív vstoupil do Unie, ten získal víc,“ uvedl ředitel Vinařského fondu ČR Jiří Machovec.

Letos už je situace odlišná. „Původně jsme měli dostat 1,8 milionu euro, ale podařilo se nám získat o milion euro víc. Doufáme, že v dalších letech se dostaneme až k pěti milionům ,“ řekl Machovec.

Původně byly evropské peníze určené jen na konkrétní oblasti, které diktoval Brusel. „Časem Unie zjistila, že je lepší nechat země použít peníze podle jejich uvážení. Každý stát dostává seznam oblastí, kde může dotace použít,“ podotkl Machovec.

Jihomoravští vinaři slíbené peníze pravděpodobně investují do změny odrůd, které pěstují. Chtějí zkusit sehnat kvalitnější výsadbu.

Ne všichni s tím ale souhlasí. „Nevím, proč bychom měli měnit odrůdy. Na našich tradičních vínech stavíme. Umíme je pěstovat, daří se jim tady. Taky proces změny je velmi zdlouhavý. Musí se řídit určenými pravidly a výsledek pak projít schválením. Není to jednoduché,“ uvedl vinař Petr Marcinčák z Mikulova na Břeclavsku.

Ani přímé dotace z Bruselu vinaře nechrání před dopady krize. „Říct, že se nás pokles nedotkl, je nesmysl. Oproti ostatním odvětvím zemědělství máme ale větší štěstí. Evropa nám pomáhá víc než chovatelům dobytka nebo pěstitelům obilí, a tak nižší výkupní ceny nejsou taková katastrofa,“ uvedl Machovec.

Podle něj vinařům dost pomáhá i kraj. „Na naší podpoře se vzácně shodují všechny strany. Tak bychom byli rádi, kdyby ta jejich pomoc nezůstala jen na papíře, ale podložily ji skutečné činy,“ podotkl Machovec. (pj, maf)

Volební témata
(najdete vždy každé pondělí v jihomoravských denících Rovnost)

1) Srovnání kampaní a změna termínu voleb (5. dubna)
2) Malé a nové strany za poslední půlrok (pondělí 12. dubna)
3) Změny na kandidátkách (pondělí 19. dubna)
4) Kuriozity a statistiky kandidátek (pondělí 26. dubna)
5) Doprava v kraji a Evropské dotace (pondělí 3. května)
6) Jihomoravská specifika a problémy (pondělí 10. května)
7) Test znalostí jihomoravských lídrů (pondělí 17. května)
8) Velká anketa k volebnímu systému (pondělí 24. května)

Autor: Markéta Forró

3.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení