Ještě před třemi roky dosahovaly výnosy 5,6 tuny na hektar a od té doby klesají, řekl Václav Hlaváček z jihomoravské agrární komory.
 
O jihomoravských zemědělcích se prý vtipkuje v tom smyslu, že když nezapomenou zasít, mají o úrodu postaráno. Podle odborníka to však dnes dávno neplatí. Okresy, kde je kvalitní půda s vysokou bonitou, postihují v posledních letech sucha a pěstování se tam stává stejně rizikovým podnikem jako například na horách.
 
Proto by podle agrárníků měly být tyto okresy zařazeny mezi oblasti se zhoršenými přírodními podmínkami. Stejně by se prý mělo pohlížet třeba na srážkově podprůměrné Lounsko a další regiony.
 
I když oproti loňsku stouply letos výkupní ceny za obiloviny, zemědělcům to podle Hlaváčka na pokrytí ztrát nestačí.
 
Kompenzace by se proto měly pohybovat ve výši 250 eur, tedy téměř 7000 korun na hektar, uvedl. Za celý kraj by se suma vyšplhala asi na 200 milionů korun.
 
O příspěvcích chtějí agrárníci jednat s poslanci a představiteli kraje.
 
Hejtman Stanislav Juránek však řekl, že kraj ve svém rozpočtu peníze na takový účel nemá a pěstitelé si musejí náhrady vyjednat s ministerstvem zemědělství.
 
Letošní hektarové výnosy byly na jihu Moravy podle Hlaváčka nejhorší ze všech krajů a představovaly pokles o 1,2 tuny na hektar oproti loňsku. "To je, jako bychom 45.000 hektarů vůbec neoseli," uvedl agrárník a dodal, že stejná výměra odpovídá jednomu okresu.