Na důchod chtěla opravit a provozovat bývalý kiosek u koruny hráze vranovské přehrady, ale Povodí Moravy jí v tom brání. Jiným přitom na podobnou žádost bez problémů vyhovuje. S takovou stížností se na redakci Deníku Rovnost obrátila Jana Ullrichová z Brna.

Podnikatelka tvrdí, že postup Povodí Moravy není férový. „Povodí jsem opakovaně žádala o vyjádření k stavebnímu záměru na obnovu mé nemovitosti a o nájem kousku státního pozemku za účelem letní zahrádky u občerstvení. Přestože v okolí staví soukromí podnikatelé na státních pozemcích své stavby a mají v nájmu státní pozemky i pro své soukromé letní zahrádky, obnovu mé stavby na mém vlastním pozemku mi Povodí Moravy blokuje,“ zlobí se Ullrichová.

Podnikatelka poukazuje i na porušování etického kodexu státního podniku. „Povodí Moravy se prezentuje jako podnik vázaný vlastními protikorupčními předpisy včetně etického kodexu, v němž je mimo jiné zakázáno nerovné zacházení. Skutečnost je však jiná,“ dodala.

Nesouhlasné stanovisko

Představitelé Povodí zdůrazňují, že Vodní dílo Vranov je prvkem kritické infrastruktury státu. „Zodpovídáme za ochranu tohoto objektu. Po přezkoumání všech dokumentů a po doložení dílčích vyjádření policie a hasičů jsme proto k žádosti paní Ullrichové vydali nesouhlasné stanovisko,“ vysvětlila mluvčí Povodí Jana Kučerová.

Jak dodala, žádost podnikatelky Ullrichové vyřídilo Povodí stejně jako obdobné žádosti, které pro tuto lokalitu obdrželi v posledních letech. „Nesouhlasné stanovisko jsme v minulosti vydali i jinému žadateli, což dokládá neoprávněnost nařčení z nerovného přístupu,“ konstatovala Kučerová.

Nad sporem kroutí hlavou bývalý dlouholetý kapitán vranovské lodní dopravy František Žáček. „Pamatuji si doby, kdy tam byla restaurace pouze jedna a byl klid. Uvítal bych, kdyby jich tam bylo méně i dnes a kdyby se všichni starali lépe o to, aby v okolí hráze bylo čisto a upraveno,“ řekl dnes osmdesátiletý kapitán Žáček.