Znojemsko dámy navštívily v době oslav stého výročí založení státu, ale také stého výročí česko-amerických vztahů. „V této souvislosti vyjíždí zástupci americké ambasády na nejrůznější místa v České republice. My jsme si vybraly Znojmo a okolí, abychom zde hledaly a nacházely společné česko-americké vazby. Věříme, že zde jistě jsou,“ uvedla Lockard.

Představitelky ambasády Spojených států si prohlédly rodný dům Charlese Sealsfielda a vyslechly si vznik muzea i zajímavosti o rodákovi samotném. „Náš spolek se již několik let o tento dům a muzeum stará. Nyní jsme se dohodli s majitelem domu, vídeňským podnikatelem a mecenášem Eduardem Harantem na tom, že dům, který nechal na své náklady opravit, daruje Znojmu. My zde budeme dál provozovat muzeum,“ řekla zástupkyním ambasády předsedkyně spolku Popice Charlese Sealsfielda Eva Bogdanová.

Nemoc. Ilustrační foto.
Epidemii chřipky nezastaví ani mráz. Nemocných na jihu Moravy přibývá

Při vyprávění o životě slavného rodáka zmínila také asi roční pobyt Sealsfielda na americkém kontinentu u jistého indiánského kmene. „Hovoří se i o tom, že tím inspiroval autora slavných knih o Vinnetouovi Karla Maye,“ doplnila Bogdanová.

Pro delegaci z velvyslanectví byla návštěva Znojemska první. „Letos hledáme všechny společné vazby a návštěva rodného domu Charlese Sealsfielda by mohla být jedním ze základů pro identifikaci těchto vazeb a základ dalších sto let společných vztahů,“ uzavřela Lockard.