Kilogram jahod v Žeroticích stojí pětasedmdesát korun a sběrači mohou trhat v polích u ovocného sadu. Sledovat ale mají sociální sítě samosběr zeleniny a jahod Žerotice, kde najdou potřebný kontakt. Zjistí tak aktuální situaci. Lidé si mají donést vlastní nádoby, ale košík či malou bedýnku mohou koupit i přímo na místě. Nejbližší samosběr je v plánu na sobotu 17. června, a to od sedmi ráno do čtyř odpoledne. Předchozí termín na čtvrtek je zrušený, jahody ještě nedozrály. „Na místě lze koupit také hrášek, cibuli nebo ředkvičky," sdělili farmáři na sociálních sítích. Sběračům nabízí také hlídání dětí po cleou dobu sběru a k zakoupení jsou také limonády.

Samosběr jahod  poskytují také Sady Machů v Trnovém Poli, sbírat lze v sobotu 10. června od půl osmé do dvanácti a za kilo ovoce zaplatí zákazníci osmdesát korun. „Žádané jsou vlastní nádoby. Řidiči mohou počítat s parkováním přímo za branou v sadě. Vhodné je nahlášení zájemců předem na našich sociálních sítích formou zprávy," sdělili farmáři. Lidé je najdou snadno na facebooku jako Sady Machů.

Úroda třešní. Ilustrační snímek.
Na Znojemsku zrají třešně. Ovoci škodil mráz i špačci. Do sadů zvou i sběrače

Zájemci mohou jahody trhat také v Božicích, samosběr zde začal na konci května a stále pokračuje. Jen v neděli 11. června sběr není, další termíny upřesní. „Otevřeno bude od osmi ráno do šesti hodin v podvečer. Cena za jeden kilogram jahod je sedmdesát korun. Další samosběr jahod upřesníme,“ informoval Štefan Turoň na sociálních sítích. Jahody v Božicích zdražily o pět korun, loni stál kilogram jahod pětašedesát korun. Roku 2021 byly jahody za šedesát a předchozí rok za pětačtyřicet korun. „I tak je cena poměrně příznivá proti obchodům. Viděla jsem i jahody za sto třicet nebo sto padesát korun kilo. A vůbec nevoněly a dětem moc nechutnaly,“ řekla například Daniela Vošmerová.

Těší se na vlastní marmeládu a část ovoce uloží do mrazáku. Nakoupit jahody si mohou lidé také v Dobšicích nedaleko Znojma, a to za zvoničkou. Kilo oblíbeného ovoce přijde na devětaosmdesát korun. Jahody jsou k dostání také v Zelené zahradě v ulici Milady Horákové ve Znojmě nebo na parkovišti před prodejnou Albert.

Břeclavsko i Brněnsko

Živo bylo při sběru jahod v Šakvicích na Břeclavsku. Reportáž si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Nasbírat si jahody mohou lidé také v Moravském Žižkově na Břeclavsku na polích Ovocnářství Buzrla. Cena je stejná jako loni. Za kilo ovoce zaplatí zákazníci pětasedmdesát korun. Platba je možná i kartou. Nejbližší samosběr je  plánu v pondělí 12. června od šesti ráno do pěti odpoledne.

Loni byl o jahody velký zájem.  Podle Pavly Klimové z Břeclavi je samosběr výhodnější, než pěstovat plody na zahrádce. „Doma jich uzraje pár na ochutnání, tady si nasbírám za chvilku plný koš,“ nechala se slyšet loni při sběru v Moravském Žižkově.

Natrhat si vlastnoručně jahody lze také v Kupařovicích na Brněnsku. Za kilo jahod lidé zaplatí sedmdesát korun a platit mohou pouze hotově. Termíny je vhodné sledovat na sociálních sítích či na webu farmářů.