Teploty nad nulou, suché silnice a tuny soli a písku ležící ladem ve skladech. Takový je zatím průběh letošní zimy. Znojemští silničáři si pochvalují, že zatím ušetřili polovinu peněz, v Moravském Krumlově dosud silničáři vyjížděli pětkrát méně. Jako jediná je s teplou zimou nespokojená firma .A.S.A., která se stará o znojemské silnice a chodníky.

Tak teplou zimu, jaká přišla letos, nepamatuje ředitel znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka. „Náročnost letošní zimy za listopad a prosinec je zatím oproti minulé zimě zhruba poloviční. Ušetřili jsme spoustu nafty a posypového materiálu. Zimní údržba běžně spolkne kolem čtyřiceti milionů. Při takovém průběhu zimy, jaká je letos, se ale dostaneme třeba na pětadvacet milionů. Nechci ale předbíhat. Zima ještě neskončila, takže uvidíme, co nám přinese únor a březen,“ vysvětlil Komůrka.

Díky nižším nákladům zbude více na údržbu a opravy ve městě. „Ušetřené peníze určitě zúročíme při letní údržbě, kdy se zaměřujeme na větší plošné opravy silnic, opravy mostů, údržbu zeleně, výsadby stromů, sekání trávy, opravy dopravního značení a další věci,“ popsal šéf silničářů.

I když se zatím Znojemsku sněhová nadílka vyhýbá, technické služby nezahálejí. „Za prosinec jsme vyjeli asi dvanáctkrát a v lednu zatím asi patnáctkrát. I když není potřeba odhrnovat sníh nebo sypat solí a pískem všechny silnice, ráno se tvoří námraza, takže jsou místa, která musíme ošetřit. Díky teplé zimě je ale výjezdů asi o polovinu méně,“ doplnil Komůrka.

Výjimečná zima

Podobně, i když finančně v menším rozsahu, je na tom městská údržba v Moravském Krumlově. „Letošní zima je opravdu výjimečná. Částka, kterou disponujeme na zimní údržbu, se pohybuje kolem dvou set tisíc korun. Díky teplému počasí jsme letos zatím ušetřili oproti běžnému roku zhruba polovinu peněz. Je to i díky tomu, že nám materiál zbyl z minula. Ale samozřejmě největší podíl na tom má počasí. V loňském roce jsme do pětadvacátého ledna vyjeli osmnáctkrát. Letos jen čtyřikrát,“ konstatoval ředitel Zahradní správy v Moravském Krumlově Jiří Kubík.

Jediná, kdo z teplé zimy moc velikou radost nemá, je firma .A.S.A., která se ve Znojmě stará o část silnic a o chodníky. „Naše firma letošní zimu neušetřila ještě vůbec nic. Materiál máme nakoupený na skladě, technika je připravena a zaměstnanci jsou také připraveni, ale nemůžeme pracovat. Tím pádem tak nemůžeme fakturovat městu, se kterým máme tyto služby nasmlouvané,“ konstatoval ředitel firmy Josef Esterka.

Nižší příjmy

Doposud firma ze svých zásob spotřebovala polovinu materiálu a předpokládá, že při obdobném počasí spotřebuje do konce zimní sezony zbytek. „Výši ztrát, spojených s mírným průběhem zimy, zatím nemáme k dispozici. Naše příjmy jsou závislé na výkonu, tedy na zásazích spojených se zimní údržbou. Vzhledem k dosavadnímu počasí v zimní sezoně jisté finanční škody předpokládáme,“ zakončila mluvčí společnosti Marie Mocková.