Koná se tam totiž krátkodobý výstava Živé houby v muzeu. Zájemci si musí pospíšit, končí totiž ve čtvrtek 2. listopadu.

Výstava v mázhausu Domu umění na Masarykově náměstí ve Znojmě nazvaná Živé houby v muzeu trvá do čtvrtka 2. listopadu.Výstava v mázhausu Domu umění na Masarykově náměstí ve Znojmě. Na snímku korálovec.Zdroj: Deník/Ilona PergrováJak upozornil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě  Radomír Němec, vzhledem k houbařsky méně příznivé sezoně je na výstavě zastoupeno dvě stě dvacet druhů hub, obvykle jich bývá i tři sta. „I tak se nám sešly zajímavé kousky. Například korálovec, který vypadá opravdu jako korál a vyrostl na ořešáku v Dobšicích,“ ukazuje neobvykle vyhlížející houbu.

Lidé zde najdou i houby s léčivými účinky. Kromě ucha jidášova je to třeba rezavec šikmý nebo lesklokorka lesklá.

„Výstava začala 30. října, na zahájení byl přítomný i Jan Běťák, uznávaný odborník z České vědecké společnosti pro mykologii. Účastnil se také místní znalec hub Marek Čapoun. Lidé mohou znát jeho web houbyznojemska.cz,“ poukázal Němec.

Ve znojemském Městském lesíku kolemjdoucí pozorovali otvory na stromech a pod nimi dokonce ležící piliny. Zajímalo je, co jev mohlo způsobit.
Jako řešeto. Stromy v Městském lesíku ve Znojmě překvapují otvory

V úterý dopoledne na výstavu zavítaly děti z Mateřské školy Holandská ve Znojmě a školáci ze Základní školy Mládeže. Menší návštěvníci pouze sledovali, co na stolech leží, starší děti čekalo poučení o světě hub zábavnou formou.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Na výstavě je možné koupit také publikaci Houbařský rok na Znojemsku. A kdo přemýšlí, jestli vyrazí do lesa, počkat by mohl ještě pár týdnů. „Prognóza je příznivá, houby by mohly ve větším růst do čtrnácti dnů,“ doufal botanik. Jak podotkl, v přírodě je rovnováha. „Když je teplý a suchý podzim, daří se nad míru vínu a stěžují si houbaři,“ uzavřel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podzimní barvy Znojmu sluší. Okolí Dyje začíná zlátnout. Vody je stále málo

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová