Ti vyrazili před jednou hodinou od znojemského Domu umění, aby se po projití Karolíniných sadů zastavili v polovině Kraví hory na první občerstvovací zastávku. Za hudby a zpěvu Cimbálové skupiny A. F. Stehlíka je domácí pohostili vínem a malým občerstvením. To si ale spousta přátel Hroznové kozy nesla i s sebou.

„Krásné počasí a výborná akce. Je příjemné se projít a ještě přitom poslouchat lidovou hudbu a popíjet znojemská vína,“ pochvalovala si cestou Tereza Bočková z Nymburka, která se k průvodu připojila se svými znojemskými přáteli.

„Seřadit a odcházíme,“ zavelel několikrát v průběhu cesty po hvizdu do píšťalky místostarosta Znojma Jan Blažíček, který v průvodu Spolku přátel Hroznové kozy vykonává funkci policisty.

„Když někdo nedbá pokynů, zdržuje, nebo třeba nepřijde v kroji, dostane pokutu. Máme na ně vytištěné speciální bločky,“ usmíval se Blažíček.

Více než stohlavý průvod dorazil do vinohradu u Konic po třetí hodině. Koza na nosítkách našla právě tam své dočasné symbolické stanoviště, než pro ni hlídači vinohradů na podzim opět přijdou.

„Hroznová koza se svou rodinou bude to té doby hlídat poctivým vinařům úrodu a na podzim je za jejich práci odmění. Tradice Hroznové kozy se na našem území udržovala do druhé světové války, my se ji teď snažíme znovu oživit,“ uvedl prezident Spolku Zdeněk Čižmář.