Ředitelství silnic a dálnic nyní čeká na výsledky bezpečnostního auditu silnice první třídy číslo osmatřicet mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi. Audit by měl mimo jiné řešit horizont, kde se loni v listopadu tragická nehoda stala.

Blížící se termín ukončení auditu potvrdil Znojemskému deníku Rovnost ředitel krajského Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. „Zpracování bezpečnostního auditu na vybraných částech této silnice, tedy nejen u Pavlic, máme zadané. Audit by měl být hotový do konce února. Obratem na něj budeme reagovat. Musíme ale také počkat na příznivé povětrnostní podmínky. Podobné práce obvykle začínají na konci března či počátkem dubna,“ uvedl Fiala.

Podle starosty Pavlic Pavla Nechvátala má jít o novinky v podobě vodorovného a svislého dopravního značení. „Jednak před horizontem bude delší plná čára, přibudou dopravní značky zákaz předjíždění a konec zákazu předjíždění a také šipky na silnici, upozorňující na povinnost vrátit do pruhu,“ řekl Nechvátal.

První výsledky

Zatím jen dílčí změnu mohli na silnici číslo osmatřicet zaznamenat řidiči nedaleko Znojma na mramotické křižovatce. „Před několika měsíci jsme řešili bezpečnostní opatření na této silnici. Jedním z nich bylo i zlepšení značení křižovatky u Mramotic. Máme tady první výsledky a u křižovatky jsou nové směrové sloupky. Další opatření přijdou s lepším počasím,“ sdělil starosta Znojma Jan Grois.

Jak dodal, před samotnými změnami vše musí projednávat příslušné úřady. „Spousta lidí si určitě řekne, co jim na tom tak dlouho trvá, ale doba je taková, že na všechno musíte mít nejdřív papíry,“ dodal Grois.

Řidiči nové patníky na mramotické křižovatce vítají. „Když člověk jede třeba v husté mlze nebo za tmy, bývá především pro přespolní řidiče obtížné odbočku najít. Hlavně ale určitě řada řidičů netrpělivě očekává dlouho slibovaný kruhový objezd na kasárenské křižovatce,“ konstatoval řidič David Těšík.

Bezpečnost na silnici ze Znojma na Jihlavu mají zvýšit také dva nové kruhové objezdy. Kromě dlouhodobě plánovaného rondelu na kasárenské křižovatce nad Znojmem plánuje Ředitelství silnic a dálnic na silnici první třídy číslo 38 také kruhový objezd na křižovatce u Kravska. Křižovatka u Kasáren by se měla změnit už letos. „Plánovaný termín zahájení stavby je rok 2020,“ potvrdila před časem mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Čelní střet

Tragická nehoda na horizontu u Pavlic se stala počátkem listopadu loňského roku. „Policisté na místě zjistili, že řidič osobního auta Audi A6 jedoucí od Znojma přejel do protisměru, kde se čelně střetl s VW Passat. S těmito auty se srazilo další, které jelo za volkswagenem směrem na Znojmo. Jednalo se o Škodu Fabia,“ uvedla po nehodě policejní mluvčí Kamila Haraštová. Čtyři lidé zemřeli na místě, velmi malé dítě dva dny po nehodě v nemocnici.