Tak vysvětloval odvolání Štefanikové a Hudečka i radní a oblastní předseda hnutí ANO David Štolpa. „Oba z hnutí odešli, přerušili kontakt. Bez určité komunikace a spolupráce pro nás nemá námi nominovaný člen komise význam," argumentoval radní Štolpa.

Bývalou místostarostku Štefanikovou vysvětlení nepřekvapilo. „Asi jsem se zase stala nežádoucí osobou. Na posledních jednáních bytové komise jsem měla zřejmě nevhodné dotazy, což byla asi poslední kapka. O svém odvolání jsem se nicméně dozvěděla až z usnesení rady. Vnímám to jako výměnu za loajální osoby, " řekla Štefaniková.

Lékař Hudeček o svém odvolání nevěděl vůbec. „Dozvídám se to od vás. Tušil jsem, že se to může časem stát, ale možná naivně jsem se domníval, že to možná ANO z důvodů mé profesionální odbornosti nebude chtít řešit," podotkl Hudeček.

Podle Štolpy ale hnutí respektovalo, že Hudeček neměl zájem o další spolupráci. „Dal nám to jasně najevo. Do komise jsme místo něj nominovali dlouholetou vrchní sestru domácí péče Evu Mišianikovou," řekl radní.

Méně přehledná je situace ohledně výměny předsedy majetkové komise. „Rada má na takové změny právo, ale myslím, že tohle s námi měli alespoň projednat. Ani já, ani výbor místní organizace, jsme o odvolání Petra Nezvedy nic nevěděli. Budeme chtít vysvětlení," uvedl předseda znojemských občanských demokratů Jan Blažíček.

Místostarosta Jan Grois (ČSSD) ovšem sdělil, že radní dostali žádost klubu zastupitelů. „Dostali návrh podaný za klub Karlem Podzimkem mladším a vyhověli mu. Stejně tak vyhověli návrhům kolegů z ANO. Ve srovnání s výměnou devadesáti procent komisí v roce 2009 je výměna tří členů na základě návrhu nominujících stran zcela běžná záležitost," poznamenal.

Nový předseda majetkové komise, lékař Karel Podzimek starší uvedl, že ve změně neviděl nic zvláštního. „Výměnu jednoho člena ODS za jiného jsem považoval za běžnou věc. Překvapuje mě jen to, že o tom odvolaným lidem v komisích nic neřekli. Samotná výměna je ale plně v kompetenci rady," řekl Podzimek s tím, že ho nejprve oslovil jeho syn, Karel Podzimek mladší, předseda strategického výboru zastupitelstva s tím, že potřebují další lidi do komisí. „Souhlasil jsem a posléze jsem se dozvěděl, že mě rada jmenovala předsedou majetkové komise," dodal Podzimek.

Jeho předchůdce Nezveda počínání radních komentoval štiplavě. „O svém odvolání se dozvídám od vás. Říct k tomu mohu asi tolik, že jsou lidé, kteří sáhnou po každé funkci, která se naskytne. Pak jsou také lidé, kteří mají rádi pocit, že o něčem rozhodují. A když tyhle dvě skupiny dáme dohromady, máme kompletní vedení Znojma," rýpl si s úsměvem do svých nástupců někdejší starosta Nezveda.

Podle politologa Jaromíra Příkazského je výměna zejména bývalých členů ANO pochopitelná. „V tomto případě šlo o změnu nominací po stranické linii, což je v zásadě pochopitelné, že každý subjekt chce mít v komisích své lidi," poznamenal Příkazský.

Změna v majetkové komisi pak podle něj ukazuje pokračování problémů ODS. „Jejich zastupitelský klub není funkční, je to problém trvající od voleb. Pokračuje také dvojkolejnost mezi klubem a stranickou buňkou," dodal politolog.