Vedení parku počítá průchody turistů parkem už deset let. „Využíváme k tomu sčítače návštěvníků. Jsou na šestnácti místech. Loni zaznamenaly téměř čtyři sta tisíc průchodů. To je téměř o sto tisíc více než na začátku měření,“ uvedl mluvčí parku David Grossmann.

Do parku vyrážejí pravidelně také členové Klubu českých turistů. Jedním z nich je i Jaroslav Veselý z Hradiště. „Park je nádherný. S kolegy do něj chodíme stále dokola. Mám moc rád vycházky k pramenům Daníže, kdy se chodí zároveň i přes Hnanické sklípky. Hodně turistů potkáváme především na organizovaných akcích, ale jinak si myslím, že návštěvnost je stále v normálu,“ myslí si Veselý.

Jenže správci parku se domnívají, že už pomalu naráží na hranici návštěvnosti. „V nejvíce vytížených místech se velký tlak turistů začíná negativně odrážet na stavu chráněné krajiny. Lesní podrost mizí pod botami návštěvníků například na šíji Šobesu a mění se ve vyšlapané písčiny. Ikonický pták Podyjí, čáp černý, na několik let z národního parku zmizel úplně a nyní se vrátil na nové, více nedostupné lokality,“ konstatoval ředitel NP Podyjí Tomáš Rothröckl.

Vůbec nejvytíženějším místem Podyjí je vinice Šobes. „Jen loni ji podle údajů ze sčítačů navštívilo přes třiašedesát tisíc lidí. Nejvíce samozřejmě v letních měsících. I zde se ale davům můžete v létě vyhnout. A to když na slavnou vinici dorazíte ve středu před desátou hodinou dopoledne. Plyne to alespoň ze statistik,“ nastínil Grossmann.

Přes padesát tisíc lidí ročně navštíví také Hardeggskou lávku nebo Kraví horu u Znojma. Vedení parku doporučuje lidem, kteří se turistům chtějí vyhnout, aby se prošli například Cestou Jaroslava Krejčího nebo Pašeráckou stezkou mezi Vranovem a Čížovem.

Návštěvnická sezona v Podyjí má více vrcholů. Prvním jsou Velikonoce a svátky na začátku května. Vytížené jsou i sváteční dny na začátku prázdnin. Do parku se chodí i na podzim.