Nejdříve dělalo zemědělcům vrásky na čele chladné počasí, nyní extrémní horko a sucho. To také ohrožuje letošní úrodu obilí na Znojemsku.

K největších zemědělským družstvům patří Agroservis Višňové. Farmáři tam zahájili žně minulý týden. „Sklidili jsme zatím asi sedmnáct procent ploch. Obhospodařujeme až čtrnáct tisíc hektarů. Nejvíce na nich pěstujeme kukuřici, pšenici a řepku ozimou,“ řekl agronom Agroservisu Višňové Miroslav Kuchařík.

Dodal, že je trápí velké sucho. „Je to katastrofa. Tak sucho už nebylo několik let. Za první pololetí spadlo jenom sto šedesát milimetrů srážek. To je množství, které bývá za tři měsíce. Projeví se to především na obilninách, které se nachází na špatných půdách,“ popsal Kuchařík. Kombajny nyní denně vyjíždí do polí, proto rolníci z Višňové předpokládají, že žně u nich skončí koncem července.

Jedním z prvních, kteří začali se sklizní obilí a řepky jsou zemědělci z Hrušovan nad Jevišovkou. „U nás vyrazily kombajny do polí asi před týdnem. Začali jsme sklízet pšenici a řepku ozimou, která je už z polí. Ještě nám zbývá polovina výměry pšenice,“ uvedl jednatel zemědělského podniku ZEVA Hrušovany nad Jevišovkou Jaroslav Dohnal. Podle něj jsou zatím výnosy podprůměrné. Hrušovansko je místem, kde letos vůbec neprší a jsou zde vlhké písčité půdy.

Podle něj mají zemědělci obavy z přívalových dešťů s kroupami, které se v posledních dnech přehnaly na některých místech republiky. „Ty by mohly poničit jak cukrovku, kukuřici, tak i slunečnici. Jsou právě ve fázi vegetace,“ obává se Dohnal. Některé podniky využívají i zavlažovací systémy. „Ten náš pokryje jenom dvě stovky hektarů. A to je velmi málo,“ přiblížil první čísla jednatel hrušovanské firmy.

Od pondělí sklízí řepku i na polích vrboveckého družstva. To patří k podnikům, které zahájilo žně mezi prvními. Oproti hrušovanským předpokládají dobré výnosy. „Myslím si, že letos bude v porovnání s loňským rokem dobrá sklizeň,“ popsal agronom Agrodružstva Vrbovec Tomáš Raška.

Podle informací ředitelky Agrární komory Jany Balmbergerové sklidili farmáři k pondělku čtyři procenta úrody. „Bližší čísla budeme znát až začátkem příštího týdne. Podle prvních informací a odhadů je zatím kvalita řepky a pšenice ozimé dobrá,“ zakončila ředitelka Agrární komory Balmbergerová.