Když přišel vinař Jaroslav Dolský zKonic zkontrolovat svoji milovanou vinici, zůstal stát jako opařený. Listy révy byly zkroucené jakoby byly spálené a když cvrnknul prsty do hroznů, kuličky vína se sypaly na zem. Předešlý den ošetřoval vinohrad běžným postřikem proti obaleči. Tohle ale nečekal. Jako vtranzu chodil po rozsáhlé vinici a zjišťoval, že všechny hlavy révy jsou poškozené. Horečně uvažoval, kde udělal chybu. Další den už věděl, že pět stovek hlav révy je zcela zničeno. Sesypal se, bral antidepresiva a pokoušel se o něj infarkt.
„Tohle byla jedna znejhezčích vinic vKonicích. Lidi mi říkali: ty máš ty listy jako vyžehlené, žádná travička, prostě krása. Teď je všechno zničené. Škody budou jistě vřádu stovek tisíců, ale budujte ve dvaašedesáti nový vinohrad,“ zanaříkal Dolský.
Několik řad mírně zvlněné vinice na kraji obce je na první pohled zcela zničeno. Dvacet let tu vinař sklízel odrůdy rýnský ryzlink, veltlínské zelené, burgundské bílé či andré a za své skvělé víno získal řadu ocenění vsoutěžích. „Tohle mi urve srdce, připravili mě minimálně o pět let života, musel jsem brát i antidepresiva,“ uvedl zničený vinař.
Co se vlastně stalo? Dolský koupil vjednom specializovaném obchodě ve Znojmě, kam chodí už léta a má vněj plnou důvěru, přípravek proti obaleči. Takto ošetřoval vinohrad už nesčetněkrát. Chemikálií pod názvem Sumithion, což je podle výrobce insekticid, který se používá pro ochranu proti mšicím nebo obaleči, ošetřil jak pětisethlavý vinohrad, tak několik hlav révy na dvorku svého domku a vpředzahrádce. Jenže vlahvičkách snázvem Sumithion byl zcela jiný přípravek. Herbicid snázvem Bofix. Ten se používá především na ošetření trávníků proti plevelům. Citlivé rostliny může výrazně poškodit.
„Tohle se mi vživotě nestalo. Výrobce jsem už kontaktoval, postavili se ktomu celkem chlapsky. Podal jsem reklamaci a teď čekám na odborný posudek znalce. Jenže to mi vinici nevrátí,“ uvedl zjevně unavený Dolský.
Výrobcem přípravku Sumithion je firma Lovela zTerezína. Na internetových stránkách této společnosti je umístěno výrazné varování, ve kterém výrobce upozorňuje, že v měsíci červnu došlo komylu při výrobě přípravku Sumithion.
„Stala se lidská chyba při přípravě polotovaru. Jakmile jsme omyl zjistili, zexpedičních listů jsme vyhledali asi třicet partnerů, ke kterým tyto výrobky šly. Okamžitě jsme je obvolali a zastavili prodej. Šlo o jednu jedinou šarži,“ uvedl jednatel společnosti Petr Pilát.
Společnost varovala zákazníky také prostřednictvím inzerátu včasopisu Zahrádkář. Podle vyjádření jednatele společnosti šlo o záměnu dvou sudů o objemu padesát litrů srůznými chemikáliemi. Ztěch pak výrobce připravil deseti a padesátimililitrové balení přípravků pro zahrádkáře. „Doposud se nám ozvalo osmnáct poškozených zákazníků zcelé republiky, kolik jich je ze Znojemska vtuto chvíli nevím, protože nejsem vkanceláři,“ řekl Pilát.
Redakce Znojemského deníku zjistila, že na Znojemsku se jedná o minimálně tři zákazníky, kteří ošetřili vinohrad nebo zeleninu přípravkem Bofix namísto Sumithionu. Jedním znejvíce poškozených je právě vinař zKonic. Dalšího zahrádkáře redakce objevila vNačeraticích u Znojma.
„Přípravkem, který nesl označení Sumithion jsem ošetřil asi dvě stě hlav vína, třicet keřů papriky a podobné množství rajčat. Manželka ještě postřik použila proti mšicím na okrasné květiny. Všechno teď usychá, je to úplně zkroucené,“ uvedl Petr Kubík, jehož vinohrad teprve začal nést své plody.
Oba nešťastní muži uplatnili reklamaci a čekají na vyjádření znalce.
Výrobce na reklamacích pracuje také.
„Všechny případy jsme sepsali, poškození lidé budou samozřejmě odškodněni. Bude to případ pro pojišťovnu Kooperativa, u které jsme pojištěni,“ upřesnil Pilát. Dodal, že společnost registruje poškození především vinné révy a broskví. „Ostatní plodiny tak moc poškozené nejsou.
Jak kvelkému poškození vlastně došlo, zjistíme ale až na jaře. Pak se uvidí, jestli jsou rostliny zničené úplně nebo ne,“ doplnil Pilát. Nevyloučil však, že použitím Bofixu mohlo dojít kpoškození také rajčat, paprik nebo třeba i okrasných květin. „Protože ale zákazníci dávkovali Bofix tak, jak měl být dávkován Sumithion, použili desetkrát menší koncentraci Bofixu. Proto je možné, že řada rostlin přežila,“ uzavřel Pilát. To by lidé ale měli poznat až na jaře.
Odborníci podobný případ na Znojemsku nepamatují.
„Stává se, že při ošetřování obilovin zanese vítr herbicidy až do vzdálenosti osm set metrů a pak může dojít kpoškození třeba vinné révy. Takovýto případ, kdy si vinohradník poškodí révu postřikem, který je omylem zaměněný za jiný, si nepamatuji. To je zcela něco nového,“ uvedl vinařský odborník Jaromír Čepička.