Osm desítek zaměstnanců znojemského keramického závodu firmy Laufen dostane koncem června výpověď. Jeden z posledních fungujících tradičních podniků ze Znojma dostihla ekonomická krize. Propuštění zaměstnanci nejspíš po prázdninách skončí na úřadu práce. Jeho ředitel nevylučuje, že propouštět mohou i další firmy. „Ve znojemském závodu společnosti Laufen se připravuje propouštění osmasedmdesáti zaměstnanců. Zatím není jasné, kdo konkrétně o práci přijde, ani kdy. Oficiálně by to i zaměstnanci měli vědět v horizontu několika týdnů. Snižování počtu zaměstnanců je reakcí na aktuální situaci na trhu,“ uvedla mluvčí společnosti Laufen Blanka Rokosová.

Zaměstnanci se už nyní o svou práci obávají. „Ve firmě pracuji přes dvacet let, mám dva roky do důchodu. Vůbec nevím, co bych dělal jiného a jestli by mi někdo dal šanci,“ řekl jeden ze zaměstnanců, který před chystaným propouštěním nechtěl zveřejnit své jméno.

Jeho obavy částečně potvrdil personální ředitel znojemského závodu Miroslav Hambálek. „Úřadu práce jsme hromadné propouštění oznámili v pondělí. Nyní máme měsíc na vyjednání podmínek s odbory. Výpovědi lidé patrně dostanou koncem června,“ řekl ředitel s tím, že podnik opustí pravděpodobně na sedmdesát dělníků a asi desítka administrativních zaměstnanců.

Zda jde o poslední propouštění ve firmě, nechtěl jednoznačně potvrdit. „Většina produkce jde na export. Rozhodovat bude poptávka na trhu, který je nyní v zahraničí nevyzpytatelný. Určité obavy, že jsme ještě nedosáhli dna, máme,“ připustil Hambálek.

O tom, že další vývoj nyní nelze předvídat, hovoří i další šéfové znojemských firem. „Pracovní týden jsme neomezili, situace se ovšem mění ze dne na den,“ řekl předseda představenstva Elektrokovu Jiří Němec.

Optimismus Němcovi nedodávají ani informace od firem, s nimiž spolupracuje. „I tam, kde počátkem roku viděli všechno dobře, řeší problémy a propouštějí,“ podotkl Němec. Elektrokov neprodloužil smlouvy na dobu určitou a některým zaměstnancům doporučil odchod do předčasného důchodu.
Mezi podniky, kterým úřad práce povolil nechat v případě nutnosti zaměstnance jeden den v týdnu doma, je i znojemský Novaservis.

„Nyní této možnosti nevyužíváme. Pokud to bude nutné, přistoupíme k ní. Několik zaměstnanců jsme museli propustit počátkem roku,“ sdělil plánovač firmy Karel Maxa.

Podle statistik úřadu práce je ve srovnání s loňskem na Znojemsku bez práce o dva a půl tisíce lidí víc. „O Laufenu víme, jiné velké propouštění hlášené nemáme. Nelze vyloučit, že v některých podnicích část zaměstnanců ještě o práci přijde,“ upozornil ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.