„Nadstandardy se v naší nemocnici týkaly celkem tří druhů zdravotnického materiálu, respektive léčivých přípravků. Byly to nitrooční čočky, odlehčené sádry a očkování. Jedná se tedy o nadstandardy, které byly prosazeny ministrem Hegerem, nikoliv například nadstandardní pokoje," uvedl mluvčí nemocnice.

Podle něj převažoval z řad pacientů zájem o nitrooční čočky. „Naopak o odlehčené sádrové fixace byl zájem minimální. Dokreslují to příjmy, které jsme v loňském roce za nadstandardy měli. Za oční čočky činil zisk jeden milion sto osmašedesát tisíc korun, za sádry pouhých tisíc šest set čtyřiapadesát korun. V položce očkování máme nulu," vypočetl Jajtner.

„V této chvíli analyzujeme nález ústavního soudu, v každém případě ekonomicky náročnější varianty péče nebudou do změny legislativy možné," sdělil mluvčí.

Jedním z lidí, kteří používají kontaktní čočky, je i David Holeček ze Znojma. „Až dosud jsem jejich pořízení řešil nákupem v lékárnách. Pokud bych však teoreticky musel potíže se zrakem řešit v nemocnici a byla tam možnost si za kvalitnější nitrooční čočky připlatit, určitě bych zvážil, zda se mi takový nadstandard vyplatí a kolik by vše stálo," řekl Holeček.

Zároveň dodal, že se mu příčí celá situace s řešením nadstandardů. „Skutečně se mi nelíbí, že se ústavní soud zabývá tím, co si jako občan mohu rozhodnout sám. Tedy zda si vyžádám a připlatím za nadstandardní úkon," dodal Holeček.

Ústavní soud zrušil jak zdravotnické nadstandardy, tak i část reformy, která zvýšila poplatek za pobyt v nemocnici. Jak uvedl server Ihned, podle ministra Hegera soud prakticky konstatoval, že nadstandard je opodstatněný.

Ústavní soud se zabýval více než půl roku návrhem sociálně demokratických poslanců, kteří požadovali zrušit několik klíčových bodů první části zdravotnické reformy. Nakonec uspěli.

Zbylé dvě části zrušil soud s odloženou platností. Dal tak zákonodárcům čas do konce letošního roku, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger nepovažuje rozhodnutí soudu za nijak dramatické.

„Je nutné dát více věcí, které jsou ve vyhlášce, do zákona. Soud ale konstatoval zásadní věc, která odstraňuje všechny debaty, že nadstandardy jsou odůvodněné. Jde jen o to, jak je to napsáno," řekl serveru Ihned.