Do pilotního projektu, který by naplnil požadavky Evropské unie na volný pohyb pacientů, se po dokončení rekonstrukce zapojí znojemská nemocnice. Na dokončení její modernizace poputují i peníze z prodeje areálu staré nemocnice. Zlomovým datem v projektu bude druhý duben, kdy se setkají hejtmani Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska. Složitý legislativní proces má završit prezidentská smlouva.

Projektu ve čtvrtek ve Znojmě vyjádřil podporu i ministr zdravotnictví. „Znojemská nemocnice by měla léčit i významnou část rakouských pacientů. Evropská unie přijala směrnici, která ukládá členským zemím volný pohyb pacientů bez ohledu na hranice. Je to příležitost pro všechna zdravotnická zařízení. Znojemská nemocnice může ukázat cestu jiným nemocnicím v příhraničí, které mohou nabídnout své služby pacientům za hranicemi," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jak dodal, mezi Brnem a Vídní je jediné velké zdravotnické zařízení, kterým je právě znojemská nemocnice. Této polohy blízko u hranic by mohli rakouští pacienti využít.

Po rekonstrukci

Ještě letos nemocnice získá nová okna, operační sály a budovy dělníci zateplí. Druhá etapa rozsáhlé modernizace skončí v polovině roku a kraj za ni zaplatí 434 milionů korun. „Zbývajících třicet milionů půjde z provozních prostředků nemocnice, na financování se tedy podílíme více než devadesáti procenty," uvedla již dříve mluvčí kraje Denisa Kapitančiková.

close Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (uprostřed) hovořil o zdravotnictví na tiskové konferenci ve Znojmě. Doprovodil ho hejtman kraje Michal Hašek (vlevo) a ředitel Nemocnice Znojmo Miloslav Kavka. zoom_in Pokračující podporu rekonstrukci přislíbil včera i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Prodej staré nemocnice chceme dotáhnout do konce. Každá koruna, kterou kraj získá z prodeje, půjde právě do modernizace nové nemocnice. Jsou to prostředky, s kterými můžeme počítat," slíbil Hašek.

Jak dodal, memorandum o pilotním projektu česko-rakouské spolupráce je nyní těsně před podpisem. „Na regionální úrovni budeme jednat se spolkovou zemí Dolní Rakousko. Druhého dubna navštívím v St. Pöltenu tamního hejtmana Erwin Prölla a tématem schůzky bude mimo jiné i spolupráce v oblasti zdravotnictví a záležitosti týkající se znojemské nemocnice," upřesnil hejtman.

Nyní poskytuje znojemská nemocnice péči rakouským pacientům jen s akutními zdravotními problémy. „Mluvíme asi o stovkách pacientů za rok. Poskytovat jinou péči nyní není možné, projekt navíc musí projít potřebnou legislativou. Rád bych upřesnil, že v žádném případě nebude omezena péče pro domácí pacienty," nechal se slyšet ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

Přeshraniční projekt týkající se oblasti zdraví nabývá postupně konkrétnějších podob již od roku 2009, kdy poprvé zasedli experti z obou stran bývalé státní hranice. Již tehdy hovořili například o tom, že by rakouští záchranáři vyjížděli na Moravu a naopak.