„Na území samotného Znojma, ale i Derflic, Hradiště, Kasáren, Konic, Oblekovic, Popic, Přímětic, Načeratic a Mramotic je mnoho drobných památek ve špatném stavu. Některé kapličky, kříže, boží muka a podobně se nacházejí na soukromých pozemcích. Pokud majitel pozemku o chátrající kapličku nejeví zájem, lze stavby prohlásit za nalezené, převést do majetku města a postupně je opravovat," uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Případný majitel má právo se o nalezenou stavbu přihlásit do půl roku od zveřejnění nálezu. „Od počátku příštího roku ovšem začne platit nový občanský zákoník a zákon o katastru nemovitostí, který už rozdělování vlastnictví stavby a pozemku neumožní," upozornila mluvčí.

Aby radnice mohla dodržet povinnou lhůtu pro řízení o nalezené stavbě, musí příslušné podklady zpracovat prakticky do měsíce.

„Pokud víte o památkách, které jsou v zuboženém stavu, a jeví se vám, že se o ně nikdo nestará, prosíme o podání informace nejpozději do čtrnáctého června na oddělení správy nemovitostí městského úřadu, případně na e-mail: jitka.baladova@muznojmo.cz," vyzvala mluvčí s tím, aby lidé připojili fotografii památky a nákres, ze kterého bude zřejmé, kde se stavba nachází.

„Nálezy porovnáme s naší evidencí, a pokud je v ní nenalezneme, tak ihned zajistíme jejich zveřejnění a pokusíme se jim co nejdříve věnovat," shrnula Pastrňáková.

Iniciativu radnice chválí památkář Jan Kozdas. „Velmi oceňuji jak zájem města památky převzít, tak to, že se na hledání podílí veřejnost. Chystané sjednocení vlastnictví podle pozemku mnoho věcí ujasní, protože některé objekty vůbec nebyly vedeny v mapách. Na druhé straně převod na město jim v současné situaci dává vyšší naději na důstojnější budoucnost," podotkl památkář.

Jak dodal, Národní památkový ústav může vyhledávání drobných památek bez faktického vlastníka pomoci. „U prohlášených památek zjistíme potřebné údaje nahlédnutím do naší evidence, radou a posouzením můžeme pomoci i u těch objektů, které památkové ochrany nepožívají, ale svou hodnotu mají," dodal Kozdas.

Záměr města převzít chátrající drobné stavby bez řádného vlastníka pochválil i historik Jihomoravského muzea a městský zastupitel Jiří Kacetl.

„V současné době již běží příslušné řízení ohledně hlavy Krista v ulici Napajedla, která se také dočká brzké opravy. Postup města je jistě správný, konstatoval Kacetl.